| StrangerInAStrangeLand a întrebat:

As vrea sa imi comand o pereche de bocanci de pe Gotica cu botul întărit cu otel. Am auzit ca ar fi incomozi. Ati avut experiente cu astfel de încălțăminte?

6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Am purtat mult timp si nici nu am simtit varful metalic. Dar nu ii aveam de la Gotica, care nici nu exista. Ai grija sa nu te stranga, ca sa nu pierzi unghia mica.

| StrangerInAStrangeLand explică (pentru minrest):

Am auzit persoane spunand ca le-au nenorocit unghiile(nu neaparat cei de pe gotica, ci bocancii aceia de munca, cu botul intarit). De ast sunt putin nesigura. Acum, e posibil sa difere putin, fiind fabricati in scopuri diferite.

| minrest a răspuns (pentru StrangerInAStrangeLand):

Trebuie sa nu te stranga. Daca te strang in lateral la varf, vei pierde unghia mica, care apoi se va reface. Dupa cum s-a mai spus, trebuie sa nu fie prea mici.

| Ionutc3 a răspuns:

Orice fel de incaltaminte iti atrica unghiile daca le porti mai mico decat marimea piciorului tau, de ce? Unghiile stau presate, transpira, se immoaie si intr-un final ajunga sa tibse albastreasca ai sa cada, in cele din urma rezultand sa creasca stramba. Intodeauna e recomandat sa-ti iei incaltaminte cu un nr mai mare. Sper ca te-am ajutat!

| StrangerInAStrangeLand explică (pentru Ionutc3):

Mersi frumos!

| Ionutc3 a răspuns (pentru StrangerInAStrangeLand):

Nu ai pentru ce!