| Steviee a întrebat:

Bună! Aș vrea să mă lămurească cineva despre metodele de a comanda pe Aliexpress. Nu am mai dat niciodată comandă pe Ali și vreau să-mi dau comandă la niște brățări, sunt colete mici așa că nu vreau să cheltuiesc pe drumul de livrare mult. Acum vin cu întrebarea mea:
-Ce metodă de expediere este mai sigură? Cea mai ieftină metodă ar fi "Cainiao Super Economy Global" dar prin câte știu nu este sigur 100% că va ajunge coletul la poștă. Mai era și "Aliexpress saver Shipping" care este ieftin dar nici acolo nu sunt sigur. Cea mai bună metodă am văzut că este "Aliexpress Standard Shipping" dar în total este scump pentru ce am comandat, aproape 60 de lei pentru 2 brățări, și chiar dacă este mai sigură metoda nu este convenabil mereu. Cine știe mai bine ce metodă e mai sigură pentru un colet mic pe Ali?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Toate-s la fel, ca la loto. Poate ajung sau poate nu. Incearcă, riști și tu 3 poli și afli răspunsul!

| blackann a răspuns:

E o loterie, nu stii daca iti vin acasa sau trebuie sa le ridici de la posta. Daca si livrarea e asa scumpa...mai bine o lasi balta.

| Steviee explică (pentru blackann):

Aliexpress este un magazin online care livrează pe tot globul, deci dacă este așa de mare firma asta și mulți comandă de acolo trebuie să fie calumea. De asta vreau și eu să văd cum stă treaba pe Ali

| blackann a răspuns (pentru Steviee):

Daca multi oameni comanda nu inseamna ca e "ca lumea", inseamna ca e ieftin. laughing Depinde ce vrei sa comanzi, dar hainele nu au o super calitate.

| mont a răspuns:

Mai nou mare parte din pachete vin prin curier cam in 3 săptămâni prin metoda ieftină de livrare - cainiao. Prin cele mai scumpe ajung mai greu deseori și la posta mai trebuie și sa dai 9 lei dacă vamuirea se face in România.

| 0RASPUNS0 a răspuns:

Pana îți vine uiți ca ai comandat...și avea noroc și dacă îți ajunge peste 3 luni

| Steviee explică (pentru 0RASPUNS0):

Dacă aleg o metodă mai scumpă și sigură, sunt sigur că vine în maxim o lună happy

| Steviee explică (pentru Steviee):

Exact! big grin

| asmodeus10 a răspuns:

Pe telefon iti instalezi aplicatia Aliexpress, dai comanda in limba engleza si folosesti un card pe care ai bani, vezi la comanda iti va cere nr de card care e scris pe cardul tau si asa finalizezi comanda. Asa am facut si eu pentru niste casti bluethoot care costau doar 10 lei, dar vezi ca vine foarte tarziu, dupa cateva luni. Succes!

| Steviee explică (pentru asmodeus10):

O să dau comandă azi, văd ce iese. Oricum mersii!

| BunaVestire982 a răspuns:

Pentru bratari smexchere făcute in Romania recomand beeutique.handmade pe insta, mi-am comadat de un an si sunt rezistente la apa si de calitate. Cu Ali nu stiu.