| NadyPorahy a întrebat:

Bună! Există cumva o firmă sau o asociație care vinde bijuterii din aur cu fundița cancerului și care prin cumpărare de produse, banii se duc în sprijinirea cazurilor de cancer?
Știu că Avon face asta și am mai cumpărat de la ei, doar că ei nu au produse din aur.
Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bijuteriile din aur sunt foarte scumpe nu toti isi permit sa cumpere, avonul are bijuterii de argint sau tinichele cu pret redus.

| dullcat a răspuns:

Buna.Mai usor este sa donezi banii direct cazurilor celor batuti in acest mod de soarta.Sa cumperi bijuterii facute din aur, obtinute din procese si conditii care provoaca cancer, anuleaza tot scopul.Pentru ca da, aurul provine din mine, de unde este extras in conditii de munca ilegale, iar acei oameni si implicit comunitatile din jur se aleg cu tot felul de boli, printre care, ai ghicit, cancer.Cand pentru a obtine 1 kg de aur este necesar aproximativ 1.3 kg de mercur, nici nu incape indoiala cat este de benefic procesul pentru sanatate.

https://www.youtube.com/shorts/-O-ruqYTJKw

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Da,eu am o firma care doneaza 1, 5%la o alta firma tot a mea dar este pe numele socrului meu.
Firma respectiva are multe cheltuieli si mai ramane putin sau deloc pentru bolnavii de cancer.
Au vreo 3 Mercedesuri care sunt greu de intretinut si niste salarii amarate de nici 3000Euro pe luna.