| Lionesseh a întrebat:

Cum sunt livrate produsele comandate cu livrare gratuita de pe Aliexpress? Imi puteti povesti din experienta? Sunt aduse prin curier sau la posta? Este posibil sa le aduca la posta daca eu selectez livrarea gratuita?

Răspuns Câştigător
| ChevyCruze a răspuns:

Salut. Am mai comandat eu de pe aliexpress. Am comandat niste pedale de aluminiu (cover-uri), o husa de telefon (pentru un Samsung S6), niste stickere din cauciuc (pentru usile de la masina) si o chestie de la bord cromata (mai exact de la ceasurile de bord, deoarece de pe a mea s-a dus cromul si arata inestetic). Piesele au venit intr-o stare optima, fiind impachetate destul de ok. Doar ca va trebui sa mergi la posta vamala si va trebui sa ai la tine pentru a ridica coletul, pe langa buletin si notificarea cum ca ti-a venit coletul si dovada platii. Pentru dovada platii, faci un preent screen la produsele care le-ai comandat, iar apoi le scoti la imprimanta (cel putin asa am facut eu si a fost ok). Aaaa, era sa uit... dureaza intre 30 si 60 de zile pana iti sosesc produsele. Sper ca te-am putut ajuta cu raspunsul meu. Iti doresc o seara frumoasa.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Produsele cumparate prin aliexpress sunt livrate la posta vamala.
Daca valoarea lor declarata pe pachet este sub $100, posibil ca postasul sa ti le aduca direct acasa, daca valoarea lor este peste $100, atunci esti chemat la vama sa platesti TVA si taxe de import.

| ChevyCruze a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu e adevarat Gretta. Am avut produs care valora 1, 5 dolari (aproximativ 6 lei) si nu a fost adus direct acasa. Postasul a adus notificarea cum ca a sosit produsul la posta vamala, iar eu trebuia sa merg cu notificarea. Deci ceea ce zici tu pica din start.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ChevyCruze):

Eu frecvent cumpar dupa aliexpress si trimit familiei in Romania si ei primesc pachetul direct acasa!

| ChevyCruze a răspuns (pentru Violleta2022):

Foarte bine. Eu am relatat modalitatea in care se realizeaza comanda la mine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ChevyCruze):

Atunci de ce ai mentionat ca ce am relatat eu pica din start?
Te rog nu generaliza, daca nu esti sigur!
Incearca sa raspunzi direct celui care pune intrebarea si sa nu intrii in polemici cu ceilalti care raspund.

| ChevyCruze a răspuns (pentru Violleta2022):

In general nu primesti comanda acasa, de asta am generalizat. Ca tu esti un caz aparte, asta e altceva. Am dat un raspuns mai mult decat elocvent, mult mai elocvent decat ce puteai raspunde tu vreodata... fara necesitatea de a fi completat in vreun fel, deci un raspuns complet, iar faptul ca tu ai incercat sa completezi asta m-a deranjat. Nu inteleg de ce alergi dupa postari...in fiecare zi faci cate 30-40. Se da vreun premiu si nu stiu eu cumva?

| Violleta2022 a răspuns (pentru ChevyCruze):

Nu cred ca tu pricepi, de fapt nu alerg dupa postari, munca mea implica statul pe computer multe ore pe zi si ca atare, ma deconectez, raspunzand pe TPU, mai ales cand in Romanica este noapte iar la mine este zi plina.
Cat priveste cumparatul de pe site-uri occidentale nu ma poti bate la experienta, pentru ca de cel putin 10 ani sunt implicata in cumparari/vanzari online.
ca sa nu te mai deranjeze pe viitor raspunsurile mele, te rog sa incerci sa ma eviti sau ignori. De fapt, daca respectai conditiile postarii pe TPU, vedeai ca esti sfatuit sa raspuzni la intrebari in masura in care poti si sa nu intrii in conflicte cu alti useri.
Dar, iti doresc o zi ....sau o noapte buna!

| ChevyCruze a răspuns (pentru Violleta2022):

Cu siguranta am sa iti ignor postarile pe viitor. Ti se pare ca eu am pornit conflictul? Tu te-ai dat rotunda ca stii de toate...Iar in ceea ce priveste,, esti sfatuit sa raspunzi la intrebari in masura in care poti", poti fi sigura ca sunt mai mult decat capabil sa raspund la intrebari legate de anumite domenii. In ceea ce priveste conflictul, daca cineva porneste un conflict cu mine (in cazul asta tu), nu evit sa raspund. In caz ca nu stii, fiecare avem drept de raspuns. Daca unul zice ceva nu inseamna ca celalalt trebuie sa taca. Daca asa e acolo de unde esti tu, foarte bine, dar in,, Romanica" pana una alta ai dreptul la raspuns (PS: a se vedea Constitutia Romaniei...art. 1 alin. (3), Romania stat democratic, iar in cazul in care nu stii ce inseamna,, democratic", ma gandesc ca poate locul de unde vii tu are alt regim (comunist/dictatorial), te sfatuiesc sa cauti in DEX. O zi buna sa ai, ca banuiesc ca la tine e ziua, nu? Astept replica ta, ca doar postarea e pretioasa.

| suntserios a răspuns (pentru Violleta2022):

Iar dai sfaturi de 2 lei. Posta Romana nu livreaza colete acasa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru suntserios):

Valabil si pentru tine!
Daca nu esti capabil sa raspunzi celui care a pus intrebarea, mergi mai departe si nu intra in polemici cu ceilalti useri!

| Lionesseh explică:

Si daca am 16 ani pot ridica comanda?

| ChevyCruze a răspuns (pentru Lionesseh):

Teoretic da... daca ai buletin (si la 16 ani ai buletin...) atunci ar trebui sa o poti ridica. Dar sfatul meu e sa faci comanda pe numele cuiva major si persoana respectiva sa mearga sa ridice coletul. In acest fel nu vei intampina sigur probleme. Daca te duci tu, atunci posibil sa nu te lase sa ridici. Teoretic ar trebui sa te lase, dar cine stie, pentru ca esti minor. Eu am 21 de ani si nu am intampinat probleme niciodata. Sfatul meu: vorbeste cu cineva major si fa comanda pe numele lui si sa mearga el la posta vamala sa ridice coletul. Asa esti sigur ca il poti ridica, altfel nu bag mana in foc ca il poti ridica.