| AlexAL275 a întrebat:

Acum 4 zile, mai precis luni am comandat o plasmă cu ecran curbat de 138 de cm, a ajuns miercuri, dar problema este că am luat-o prea mare, adică eu am camera de 4×4 și plasma este de 138 de cm.Mă gândesc să o returnez, să iau același model doar că mai mică(123cm ). Știu că pe eMAG dacă nu ești mulțumit de produs poți să-l returnezi în 30 de zile. Acum nici nu știu dacă pot să-l returnez, am cam rupt ambalajul în care era telecomanda și instrucțiunile plasmei. Nu e rupt de tot, dar tot este rupt.Credeți că pot să-l returnez?

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Desigur. Prima dată completează formularele de retur pe eMag!
http://www.emag.ro/user/return_form

| PainTech a răspuns:

Da. Comerciantii online sunt obligati de lege sa acepte returnarea produselor cumparate pe internet, indiferent de motiv.

Perioada de reflecție de 14 zile
În UE aveți dreptul de a returna produsele achiziționate on-line sau prin alte mijloace de vânzare la distanță în termen de 14 zile, pentru a beneficia de rambursarea integrală a sumei plătite. Nu aveți nevoie de un motiv special pentru a face acest lucru, e suficient să vă răzgândiți.

Vânzătorul este obligat să vă returneze banii în termen de 14 zile de la primirea cererii dumneavoastră de anulare a comenzii. Rambursarea poate întârzia în cazul în care comerciantul nu a primit produsele înapoi sau cel puțin dovada că le-ați trimis.

https://europa.eu/......dex_ro.htm

| AlexAL275 explică (pentru PainTech):

Păi și trebuie să mai plătesc iar transportul?

| PainTech a răspuns (pentru AlexAL275):

In mod normal, transportul trebuie platit de vanzator ( doar daca vanzatorul face clara treaba ca nu percepe taxa, atunci clientul plateste transportul ). Inca o conditie ca sa nu trebuiasca platit transportul : livrarea cu produsul pe care il trimiti inapoi trebuie sa fie standard, nu expres.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da
nu conteaza ambalajul

Răspuns utilizator avertizat
| Ellenaella95 a răspuns:

Da,il poti returna daca nu are zgarieturi sau ceva de genul, nu conteaza ambalajul.