| Alexandru390 a întrebat:

Bună TPU.
Am 14 ani și vreau să îmi fac un card pentru achiziționarea jocurilor din epic games și steam. Aici aș alege între card de credit și PayPal. Nu știu care e bun și nu cred că am voie să fac PayPal la 14 ani. Cred că doar de credit. Deci ce card trebuie să îmi fac? Mă interesează să funcționeze și în altele țări, nu doar în România.

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Si pentru paypal iti trebuie cont bancar deci tot acolo esti. La 14 ani iti faci un cont pentru uniori cu un card atasat. Cauti card pentru minori pe google si gasesti oferte.

| Alexandru390 explică (pentru Wr3nch):

Merge și pentru €?

| Wr3nch a răspuns (pentru Alexandru390):

Aici depinde de banca. Si oricum iti converteste automat daca platesti cu lei, deci nu iti trebuie neaparat cont in euro ca sa cumeri jocuri si iteme.

| Alexandru390 explică (pentru Wr3nch):

Ms mult. Cred că îmi fac visa sau master card. Voi vedea. Ms.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista Card de Credit petru minori.
Cardul de credit este legat de un imprumut bancar, care se aloca numai unui adult care dovedeste ca este angajat permanent si poate platii acel credit.

De asemeni, contul Paypal este disponibil doar adultilor PESTE 18 ani! Acestea sunt reguli obligatorii si paypalul te verifica.

Copii de 14 ani pot avea un CARD de DEBIT, la orice banca din tara, care este legat de contul bancar in care iti intra alocatia si cu care poti face cumparaturi online. Din pacate, trebuie sa te limitezi la suma care o ai pe card, fiindca nu exista credit bancar pentru tine.

| mihai69 a răspuns:

PayPal nu e card. Dar e un mijloc de plată.

| CoCosminn a răspuns:

Master card e cel mai OK