| mirucuber a întrebat:

happy. Am comandat cam acum o luna un colet din china cu niste cuburi rubik si inca nu a ajuns. I-am frecat si pe aia la cap, am daat mail si la posta, care imi da raspunsuri random pe care le da la orice cumparator/client. De luat tracking number nu am de unde ca am dat cu standard free shipping, deci nu are asa ceva, dar coletul meu nu stiu unde este. Ce imi sugerati? Credeti ca poate aia de la posta au uitat sa trimita aviz?

4 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Ai rabdare! Coletele din China s-ar putea sa ajunga in doua luni, mai ales ca au fost si sarbatori.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Daca ai platit cu card de credit, atunci te duci la banca si spui ca nu ai primit produsul si sa iti dea banii inapoi.

Daca ai platit prin pay pal sau alte tipuri de genul acesta, escrow, atunci deschizi un caz cat mai urgent (pentru a nu se plati de catre terta parte banii).

Daca ai platit cu debit card (poate ai sansa, dar nu cred) sa mergi la banca si sa incerci sa iti anuleze tranzactia. Sunt sanse catre 0, dar sunt.

Daca ai platit prin money transfer sau bank transfer sau altfel, atunci o slujba plina de vibratie poti sa faci.

Se intampla multe lucruri ciudate cu China. De regula ori aia le sar, ori ai dat peste tepari. Dar greu te mai intelegi dupa cu ei.

Poti sa incerci sa cumperi niste credit la o aplicatie voip (gen VoipStunt, 12Voip, etc) si sa suni pana in China (aplicatiile astea suna de multe ori la costuri foarte mici in China, uneori gratis). Dar ma tem ca nu o sa ai prea mare succes nici asa.

Realizezi ca este un sport national acolo. Si chinezul stie cum sa vorbeasca chineza in asa fel incat sa nu il intelegi.

Daca cunosti sau ai vreun prieten/vecin chinez, poate reusesti sa il rogi pe el. Dar iar ma indoiesc...

| sosostore a răspuns:

Pai unde ai facut tu comanda trebuie sa scrie daca a plecat coletul sau nu, trebuie sa ai un tracking number, si sa verifici la posta lor, gasesti tot pe siteullor, de asemenea poti verifica si la posta romana online de la noi sa vezi daca a ajuns coletul, daca scrie ca nu il gaseste inseamna ca nu a ajuns, coletele din hong kong se duc intai in china dupa care sunt desfacute si verificate iar apoi trimite pe vapor in Romania. dureaza pana ajung

| mirucuber explică:

Okay nultumesc pentru raspunsul tau, 13 $nu este o suma intolerabila, dar chestia e ca niste prieteni au comandat tot de acolo si le-a venit coletul fara probleme. A da si e din Hong Kong. Poate l-or fi trimis cu vaporul. Dar eu intreb: s ma duc lOricumau zis ca daca trec 45 de zile le pot cere refund fara probleme. Stiu eu ce tampiti mai avem noi pe la posta? a posta sa intreb?