| fluture156 a întrebat:

Vreau sa imi achizitionez un laptop. Vreau unul care sa nu fie neaparat pentru filme, gaming etc. As opta pentru Asus sau Lenovo.
Ce imi recomandați?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

E cam dificil ceea ce vrei tu, dar atunci mai bine dublezi suna și îți cumperi un Dell Alienware.Cu ăla chiar poți face orice, dar și prețul pleacă de la 6000 de lei în sus.
Sau tot de 6000 lei poți cumpăra un MacBook de ultimă generație, care iar face tot ce vrei.De la grafică la multimedia, la gaming, tot.
De 3000 de lei poți opta spre un laptop ce să aibă:
Procesor Quad core, de minim 3 Gz
Memorie Ram minim 8 Gb DDR 4
Placă video DDR4 cu minim 3 GB RAM
SSD, obligatoriu
Brandul e o preferință doar și nu are relevanță cu hardware-ul sau calitatea.Toți producătorii de calculatoare au linii de producție pentru Europa de Est sau Europa de Vest.
Cele pentru Europa de Est sunt mai proaste calitativ, iar cele pentru Europa de Vest la calitatea normală a producătorului respectiv.Prețul, normal la fel, altfel nu ar face nici un producător bani.

10 răspunsuri:
| Jameson a răspuns:

Ce buget ai? In functie de buget iti pot recomanda.

| GPA a răspuns:

Bugetul tău și-ți spun cei mai bun pentru tine.

| flixbuster a răspuns:

Mai important decat ce nu vrei sa faci este ce vrei sa faci - in functie de asta poti primi recomandari. Mai este important si daca vrei nou sau la mana a doua (cu garantie 1 an din magazin specializat, nu la risc de pe olx). Ca idee, un i5 generatia a 3-a il gasesti in jur de 1000 lei la mana a doua in timp ce nou (generatie mai noua, 6-8) il gasesti incepand cu 1800 lei.

| fluture156 explică:

Undeva la 3000 de lei

| fluture156 explică (pentru Jameson):

3000 de lei

| DeyCj a răspuns:

Depinde pentru ce ai nevoie, că bugetul am înțeles ca e 3000 lei.
Brandul nu contează în cazul ăsta ci contează ce vrei să faci cu el.

| Adi88 a răspuns:

Eu as merge pe un Asus is cele mai bune

| fluture156 explică (pentru DeyCj):

Nu imi trebuie pentru ceva anume, spre exemplu editat poze sau altceva. Pur si simplu vreau sa fie "bun la toate ", sa zicem.

| laurasandu a răspuns:

Trebuie sa stim pentru ce vrei sa il folosesti, in ce bani sa se incadreze pretul lui, daca vrei neaparat cu windows (e mult mai bine cu windows deoarece daca il instaleaza cineva acel windows va expira, asa ca cel mai bine este sa il ai preinstalat). iti sugerez sa te orientezi la laptop-uri care au placa video, astfel va functiona mai bine, orice ai face cu el. doar ce mi-am luat si eu un Asus si chiar ajuta placa aia video.