| BakaRin a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar o chitara electrica si as dori sa primesc cateva sugestii. Sunt incepatoare. Eu am gasit un model pe in site si nu stiu daca e bun: (http://www.soundcreation.ro/......8106.html) Tenson ST Special BK. Trebuie sa invat mai intai sa cant pe acustica? Daca da, ce? Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| AdaAndreeaAda a răspuns:

Electrica asa e ok, nu e una din cele mai bune, dar e ok. Eu iti recomand sa canti la acustica mai intai, pentru ca asa inveti mai bine si asa te "formezi". Bafta:*

| adda004 a răspuns:

Eu spun sa nu faci reseala de a cumpara o chitara electrica.e foarte aiurea si mai potrivita este o chitara acustica.ea are cel mai curat si mai frumos sunetbig grin iti spun din propria experienta:X depinde si de varsta ta. daca ai peste 16 ani ai putea sa te apuci de cantatul la chitara electrica dar daca ai sub 16 nu cred ca ar fi portivitbig grin

| Laura a răspuns (pentru adda004):

Serios, e cel mai prost sfat pe care i-l poți da cuiva. Abține-te.
@BakaRin Nu este o chitară bună. Sunetul este foarte aiurea și după ce o să înveți să cânți puțin o să-ți dai și tu seama că e o chitară cam proastă. Îți recomand un Fender/Ibanez, depinde și de bugetul de care dispui și genul pe care vrei să-l abordezi. Te sfătuiesc să nu îți iei pack. Oricum, să nu cumperi de pe internet având în vedere că-i prima ta chitară, du-te prin magazine, trebuie să îți și fie comodă, să nu fie griful prea gros și așa mai departe. Nu e nimic dacă începi pe electrică, e mult mai ușor să cânți pe ea decât pe acustică.

| BakaRin explică (pentru Laura):

Ghinionul este ca m-am nascut intr-un oras mic care nu are magazine specializate in asa ceva. iar in orasele mari de pe langa mine... nu cred ca sunt nici acolo. deci singura mea solutie e internetul. Am mai gasit doua chitari cum ai zis Fender. Care e mai buna pentru rock? ^^ Asta http://www.soundcreation.ro/......d3956.html sau http://www.soundcreation.ro/......d6876.html

| Laura a răspuns (pentru BakaRin):

Dintre alea două aș înclina spre HSS. Dar tot mai bine ar fi să găsești un magazin să vezi pe viu. Sau măcar întreabă-i pe prietenii tăi, poate are vreunul modelul pe care îl vrei.

| BakaRin explică:

Am 17 ani si ascult rock. iar pe acustica pot sa invat oricand numai sa stiu ce ^^