| Costelus710 a întrebat:

am comandat câteva produse de pe Alliexpres. Doua au fost peste 10 € deci cam ar trebui sa plătesc TVA pentru ele.
Dar cum pot ști dacă produsele au fost reținute la vama? Nu am primit niciun mesaj sau ceva de genul.
Mulțumesc, dau funda!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Produsele nu se retin in vama ci vin la posta. Posta vamala te va anunta sa mergi la ei sa platesti TVA-ul. Eu cumpar mult de pe Joom. Astia au o alta metoda mai buna: trimit bunurile prin Germania sau Olanda si apoi le aduc in Romania. In felul asta n-am platit TVA. Exemplu: mi-am luat culori pentru imprimanta si m-au costat 87 lei (peste 10 Euro). N-am platit nimic. Au venit la posta obisnuita. De pe Alliexpress acomandat o singura data, anul trecut, si nu mi-a venit nici astazi. A fost un cablu cu 1, 96 Euro si nu mi-a pasat. Am deschis disputa cu ei dar degeaba. Nu mai cumpar in veci de la ei!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Sunt atat de nesimtiti in cat au sters si urma comenzii (m-am uitat acum pe contul meu)! La Joom am toate comenzile (80) si in ziua de astazi si sunt scrise si separat (cele finalizate, cele trimise si in curs de vtrimitere). Sunt mai organizati.