| Dgh555 a întrebat:

Bună. Am un card de credit, limita cardului este de 4. 000lei, iar eu am rate de 5000lei. Dupa ce termin cei 4000 lei, pot pune eu bani pe cardul de credit ca sa mi pot achita ratele?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti alimenta contul, de altfel trebuie sa restitui creditul acordat de banca.

| Violleta2022 a răspuns:

Cardul de credit trebuie platit inapoi, lunar exista o suma minima care trebuie acoperita fiindca tu platesti dobanda la banii acre nu-i maia i in credit card.
Nu platii ratele imprumutului cu credit cardul, ca platesti dobanzi de te ustura fundul, odata dobanda ratei si apoi dobanda de pe credit card. Leaga contul bancar care are CARD de DEBIT de ratele bancare si cand iti intra salariul ei isi iau bani de acolo pentru rate, care oricum contin dobanda.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Cand ai cheltuit 4000 de pe cardul de credit inseamna ca ai luat cei 4000 cu imprumut. Cei 1000 pe care ii pui ulterior pe cardul de credit se vor duce automat catre achitarea imprumutului de 4000. Ramai cu datorie de 3000, dar tot vei avea de dat inca 1000 la rate. Sper ca m-am facut inteles

| Username0410 a răspuns:

Rate de 5000 lei sunt altele decât cele cu cardul nu?
Pe cardul de credit poți depune bani pentru a acoperi din datoria cardului.
Dacă vreodată vrei sa depui sume in avans, va trebui sa mergi la banca sa solicit rambursarea sumelor în avans.