| sindeiu a întrebat:

Buna ziua TPU, am si eu o problema cand vreau sa cumpar ceva online si accept tranzactia imi zice sa solicit cod sms la pagina 3D secure, puteti sa-mi dati o idee ce vrea sa insemne asta(din cate stiu pentru prima tranzactie trebuie sa introduc o parola cu 6 cifre ale nr ului cardului dar nu stiu unde sa le introduc).

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce card ai? Prin SMS sau in aplicatia de banking/token ar trebui sa iti genereze un cod valabil cateva minute cu care sa validezi tranzactia respectiva.

| sindeiu explică (pentru GabiDumitrescu):

Am card bcr si da Etoken folosesc si cand dau pe tranzactii in asteptare si platesc imi zice ca trebuie sa solicit cod sms la pagina 3D sms ma poti ajuta?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sindeiu):

Nu am habar de BCR, dar cred ca cel mai frumos ar fi sa suni la ei la suport si sigur te lamuresc. Numarul e *2227

| sindeiu explică (pentru flixbuster):

Nu stiu unde sa introduc parola initiala nu scrie nicaieri

| flixbuster a răspuns (pentru sindeiu):

Ar trebui sa iti apara automat cand faci o plata care necesita confirmare. Intai apare pagina cu cod SMS si apoi trece la pagina cu parola statica (pe care mai intai va trebui sa o configurezi tot pornind de acolo).

| sindeiu explică (pentru flixbuster):

Trebuie sa setez i parola initiala dar nu stiu unde sa o setez stii cumva?

| flixbuster a răspuns (pentru sindeiu):

Din pacate, nu. Cel mai simplu ar fi sa te adresezi bancii tale, eventual direct in agentie, si sa ceri ajutorul.