| kakolukia a întrebat:

Vreau sa cumpar ceva de pe ebay si nu stiu ce sa pun la adresa de livrare. Eu locuiesc in camin si de aceea livrarea la domiciliu nu este o optiune buna in cazul acesta. As dori sa imi vina la oficiul postal din apropiere si am inteles ca serviciul se numeste post-restant insa nu stiu prea multe despre acesta. Daca poate cineva care este in cunostinta de cauza sa ma lamureasca si pe mine cum se procedeaza si cam ce trebuie sa scriu la adresa i-as fi foarte recunoscatoare.

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Poti sa scrii la adresa Post-restant si sa scrii orasul si oficiul postal. Dar nu o sa-ti vina niciun aviz in posta, asa ca trebuie sa tot mergi tu la posta sa verifici daca ti-a venit coletul. Trebuie neaparat sa scrie si numele tau (complet si corect, cum apare in buletin) pe colet. Sa stie cei de la posta cui sa i-l dea.
Nu am comandat niciodata asa desi mi s-a spus si mie ca e posibil pentru ca mi se pare ca trebuie sa mergi la posta de prea multe ori. Mai bine rogi pe un coleg/colega care locuieste in orasul ala dai comanda pe numele si adresa lui/ei si sa-ti scoata ea pachetul. Vine si aviz si nici nu se fac confuzii. Parerea mea.
Multa sanatate

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Adresa caminului. Pentru x.

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuei sa pui adresa din buletin ca sa-l poti ridica cu buletinul, altfel pleaca inapoi.

| Adry05 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mie nu mi-a cerut niciodata buletinul la ridicarea coletului

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adry05):

Un colet care vine international, la predare trebuie sa se faca pe baza unui act de identitate, altfel cum de stiu ei cui i se inmaneaza coletul?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da merge si cu post restant

trebuie sa treci numele tau complet din cartea de identitate si la adresa
POST RESTANT OFICIUL POSTAL NR x (x e numarul oficiului de unde vrei sa il ridici)

problema e ca la post restant nu primesc aviz acasa si trebuie sa verifici constant

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Nu stiu cum e cu ebay-ul dar daca nu ai in CI adresa caminului, nu iti da coletul. La Post restant (oficiul nr...) primesti orice pe baza de CI.