| SingleForOne a întrebat:

Cât costă o consultație oftalmologică, plus comandă de ochelari, la diferite clinici de specialitate?

Vreau să-mi fac o părere estimativă, și nu găsesc destule informații pe site-uri.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O consultație în urma căreia primești rețetă pentru ochelarii se învârte între 100-200 lei. O pereche de ochelari(ramă+lentile) poate costa de la vreo 50-100 lei pentru ceva foarte modest și până la 800 de lei(atât costau ai mei la început). Factorii care influențează prețul sunt: tipul ramei, gravitatea problemei pe care o ai tu cu vederea si tratamentele pe care le aplici lentilei. Dacă adaugi subțiere de lentila sau anti-reflex, automat prețul va crește. În mod normal, dacă nu ai ceva foarte grav sau niște pretenții mari, te poți încadra și în 450 de lei sau mai puțin.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

2021, dude! Cu 200 RON consultatie ca lumea la privat la oftalmo scapi bine. Legat de ochelari, ceva cu lentile decente incepe de pe la 300 RON fluierind. Deja daca ai ca mine cilindru la ambii ochi, discutam de peste 500 cu rama pentru saraci de maxim 150.