| octav005 a întrebat:

Buna seara,
As vrea sa imi fac un card care sa il folosesc la cumparaturi online gen aliexpress etc.
vreau un card in care sa pot baga eu bani in el cat am eu nevoie pentru anumite cumparaturi.

ce card imi recomdati? de la ce banca s-au firma?

eu in prezent salariul este cash. nu am card.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice banca.
Ing are cele mai mici comisioane.

Ideal pentru ce vrei tu ai putea Revolut da și la ăla trebuie sa îl poți alimenta cumva.

| octav005 explică (pentru suntserios):

Da. Eu vreau și sa îl pot alimenta și sa fie și centre de alimentare pentru ele. Eu întreb ca nu ma pricep și nu am avut niciodată un card de debit s.au credit

| lpavel a răspuns:

Poti face orice card de la orice banca, eu iti recomand un card de Debit Visa e acceptata peste tot si tu il alimentezi la bancomat sau in banca. Cand faci cardul mentioneaza ca il faci pentru cumparaturi online ca sa nu intampini probleme la cumparaturi!

| octav005 explică (pentru lpavel):

Da. eu asta si vreau doar un card in care sa pot baga eu bani in el. o suma de 200 s-au 300 de lei cat am nevoie pentru cumparaturi dupa aliexpress. dar nu stiu diferenta intre cel de debit si cel de credit

| lpavel a răspuns (pentru octav005):

Cardul de debit e ca un portofel personal unde poti depune bani pana in aproximativ 5000de euro. Daca nu ai bani pe acest card dupa o luna se inchide contul, nu si pe cel de credit! Acest card se foloseste pentru orice plati online sau ofline diferenta e ca cu acesta nu poti face imprumuturi de la banca/credite etc.
Cardul de credit e cel serios, pe asta poti pune oricati bani ai, poti face imprumuturi, iti poate creste dobanda la banii depusi daca nu scoti din ei... si binenteles ca si cu asta poti face plati, cumparaturi orice dar administrarea acestui card costa mai mult decat cel de debit. Deci nu te gandi ca ai un card pentru cumparaturi si gata, lunar ti se ia de pe card ceva bani aproximativ 2-5 lei pentru cel de debit, dublu pentru cel de credit. Pe scurt cam astea sunt diferentele!
De aceea ti-am recomandat cel de debit ca e mai ieftin de administrat si mai simplu de facut! daca vrei il poti face si de acasa de pe net apoi mergi si-l ridici de la banca cand este gata si va trebui sa-l activezi la un bancomat!

| octav005 explică (pentru lpavel):

Dar despre acel card REVOLUT ce este cu acest card? Este la fel ca celelalte?

| lpavel a răspuns (pentru octav005):

NU! acel card revolut are nenumarate beneficii pe care nu le enumar acum, e cel mai bun pentru cumaparaturi online mai ales ca nu poti fi furat de bani(poveste lunga) dar tot ca un card de debit este NUMAI ca alimentarea lui cu bani se face de pe un card bancar debit/credit, pentru ca revolutul nu apartine de nici o banca deci nu exista bancomat pentru el! Daca vrei card revolut intai trebuie sa-ti faci un card bancar de debit sau credit iar de pe acel card vei transfera bani pe cardul revolut! cam asta e cu cardul revolut pe scurt!

| ioana748 a răspuns:

Banca Transilvania este ok de asemenea.

| LePapillonSurvivant a răspuns:

Incercati Libra Bank. E gratuit, nu ai taxe de administrare si poti sa obtii 5 carduri. Doua iti recomand. Unul va fi cel pe care iti incasezi salariul (atentie, incasatul banilor in mana ar putea mirosi ca acel angajator nu plateste taxele la stat) si al doilea acesta de plati. Multa bafta.

| octav005 explică (pentru LePapillonSurvivant):

Am mentionat in intrebare ca eu nu iau banii ( salariul) pe card. iau banii in mana. CASH

| LePapillonSurvivant a răspuns (pentru octav005):

De aceea am scris ca: "(atentie, incasatul banilor in mana ar putea mirosi ca acel angajator nu plateste taxele la stat)". E un ajutor! Verificati.

| octav005 explică (pentru LePapillonSurvivant):

Eu am verificat la casa de pensii. În alta parte nu stiu