| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna numarul 666?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numarul Fiarei

70 răspunsuri:
| anastazzia21 a răspuns:

666 in mitologia crestina este numarul fiarei. 666 este numarul vehiculat in vechiul testament ca fiind pecetea raului care va fi pusa pe mana sau pe frunte de catre fiara.

| Delia 75 a răspuns:

Apocalipsa 13:18 demonstreaza ce Dumnezeu minunat avem. Ca sa nu ramana nici un dubiu cine este fiara al carui semn va fi impus locuitorilor pamantului, Apocalipsa mai da o posibilitate de identificare. Numarul fiarei, care este 666, arata clar ca fiara este o putere politico-religioasa, si nicidecum un cod sau un cupon de plastic. Mai mult, 666 nu este un numar aritmetic ce se va scrie pe frunte sau pe mana, vizibil sau invizibil, ci este un numar de om, care poate fi socotit, nu citit. Biblia spune ca trebuie o minte plina de intelepciune pentru socotirea acestui numar. Ca in orice problema de matematica, si in socotirea numarului 666 trebuie sa pornim de la un factor cunoscut. In primul rand, este un numar de om, si nicidecum o cifra sau un numar aritmetic. Al doilea lucru pe care il stim este faptul ca 666 este numarul fiarei, si nu al lui Pitagora sau Aristotel, matematicienii lumii. Si acum, considerand ca fiara este papalitatea, deci numarul 666 este numarul sistemului catolic, gasim ca pe coroana papala este scris un nume: "VICARIVS FILII DEI".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numarul 666 este al fiarei. Pentru asta trebuie sa ne ferim de acest numar, chiar daca va trebui sa murim de foame, de sete, etc.
Daca primesti numarul, esti al diavolului.

| flaviak a răspuns:

Nr. 666 este numarul diavolului ca si nr 23.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este o cifra formata din trei cifre!
Ce idioti is aia care nu stiu!rolling on the floor...rolling on the floor

| andrutza a răspuns:

V__I__C___A___R__I__V__S=112
5 + 1+ 100+ 0 + 0 + 1+ 5 + 0

F__I__L__I__I=53
0 + 1+ 50+1+ 1

D___E__I=501
500+ 0+ 1

112+53+501=666

(vicarivs filii dei)care inseamna loctiitorul fiului lui Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nr. 666 este un numar al diavolului si nu e de glumit daca il primesti esti al lui celui rau.
este numarul fiareisad din pacate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inceputul domniei Satanei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este numarul care face legatura dintre satana si un om

| cromul a răspuns:

Asa cum un anonim zicea, "Numarul 666 este al fiarei. Pentru asta trebuie sa ne ferim de acest numar, chiar daca va trebui sa murim de foame, de sete, etc.

Daca primesti numarul, esti al diavolului."

Subscriu oarecum la aceasta pentru ca, asa cum e scris in Apocalipsa dupa Ioan, trebuie o minte priceputa pentru a socoti acest numar si eu ne-avand acea minte prefer sa nu risc si sa refuz orice aduce cu acel numar si de asemenea sa refuz sa fiu insemnat in vreun fel.

Janina
| Janina a răspuns:

Cum adica daca il primesti?

| noi a răspuns:

Da, an mare stiu ce anseamna... numarul fiare... dar an profunzimea lui, ce este si de unde vine?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta te intrebam eu pe u

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Impulsul fiare, eu tot nu am inteles

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu dar as vrea sa stiu big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O porcarie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nr lui satana...asa stiu eu niste baietii mi-au spus si mie.....au zis ca cei care au curaj sa sune noaptea la ora12:00 la 666 nr satana divine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nr. este al fiarei feritiva cat puteti

| mamaia a răspuns:

Un simplu exemplu. Cei care joaca la ruleta niciodata nu vor castiga numa pierderi deoarece adunati si voi un pic 1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11+12+13+14+15+16+17+18+19+20+21+23+24+25+26+27+28+29+30+31+32+33+34+35+36 = 666 (toate numerele de le-am scris sunt pe o ruleta de la 0 la 36 adunand toate numerele iata rezultatu. Parerea mea nu mergeti sa va jucati big grin Bafta)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce inseamna numarul 23

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In vechiul testament numarul 666 credeti-ma ca nu insemna absolut ninic negativ sau demonic era pur si simplu un bir de 666 de talanti de aur primiti anual de catre imparatul Solomon.Multa lume se intreaba de ce chiar acest numar... Explicatia mea proprie si personala este aceasta:ca numarul 666 inseamna exact 2/3 dintr-o mie(in fine 666 perioada 6)dar vreau sa spun si sa intreb (din acest punct de vedere, al 2/3 dintr-o mie)de ce nu s-a gandit nimeni la detaliul asta de ce nu 555 sau 777 sau 328 sau 7326 etc. vreau sa spun ca diavolul vrea mai mult de o jumatate din populatia lumii sau din orice adica vrea 66.6% din tot. Vrea ca 1/3 sa aiba Dumnezeu iar el(satan) restul. Sper ca m-am facut inteles. Este o opinie.

| patryk a răspuns:

Acest numar 666este numarul cel din apocalipsa lui ioan el este numarul si numele fiarei adica al celui fara de mila 666 de talanti pretul pacatelor in timpul lui solomon care nu intamplator a facut treptele templului ca orcine intra si ese din templu sa plateasca pacatele la evrei erea obiceiul dea scutura incaltamintele la prag adica la scari pentru a lasa raul afara si sa nul bage in nauntru asa dar 666 e semnul pacatului dar si al caderi celei intreite adam eva si deavoli 666pentru ca adam si eva erea socotiti in ceata ingerilor tot dar casa pricepem mult mai bine iata 6 numarul heruvimilor care are 6 aripi heruvimi sunt ingeri purtatori de dumnezeu asa si oameni sunt biserici purtatoare de dumnezeu catarea ortodoxa zice noi care pe heruvimi in taina lui dumnezeu inchipuim asa dar intreite biserici biruitoare adica purtam pe dumnezeu avem biruinta asupra morti si putere asupra duhurilor rele nsa cand pacatele lumi ajunge la apogeu asa cum spune sf ioan ca mucenici desub jerfelnik striga pana cand doamne se ia jertfa depururea matuirea iar in bisericile pacatoase stapaneste iadul moartea si deavoli cei 3 dusmani ai lui dumnezeu astai pecetia cel ce nu fura nu hoteste n-are bani cine n-are bani nu primeste miladeci bani inpinge si forteaza omu la faradelegi sa ajunga din biserica lui hristos omu biserica lui satan iar despre duhul deavolului care va domni in antihrist este acesta LUCI FUGE RASOFOCLE CARE ARE 3 LEGIUNI SUB STAPANIRE DEMONU LACOMIEI DEMONU CURVIEI SI DEMONUL CRUZIMEI FARA DE MILA PRIN CURVIE VA ARATA DRAGOSTEA PRIN FARA DEMILA DREPTATEA IAR PIN LACOMIE SUBEXISTENTA VIATA

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lol.eu in buletin am un numra si e fix 666

| vany a răspuns:

Solomon lua impozit 666 de talanti.

| vany a răspuns:

Solomon lua bir de la toate satele din zona cite 666 de talanti din aur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai vorbiti prostii 666 nu este numarul diavolului in alfabetul ebraic se repeta numarul 6 de 3 ori si asta inseamna Nero imparat nu alte prosti precum diavolul astea sunt aberatii spuse de oameni...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

23 e nr fiarei?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numarul anticristului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o superstitie prosteasca.cine crede in ea si in apocalipsa sunt niste tampiti.