| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre magazinul online banggood? Înțeleg ca este alternativa aliexpress, însă eu vreau să "vânez" niște echipament pentru cislism la preț de nimic și vreau sa știu experiența voastră cu acest magazin. In cât livrează, se livrează prin poștă sau curierat rapid? Pe mine m-ar interesa să fie livrat prin curierat rapid decât posta română rămasă prin comunism.
Am avut recent o comandă aliexpress care a sosit în 8 zile deși pe site estima 4 săptămâni. Dar când a ajuns în România a fost preluat de Fan Curierul.

9 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu cred că ai de ce să te temi la modul că o să primești comanda, însă calitatea nu cred că e ok. Mai degrabă dai mai mulți bani și iei din România.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Voi mai cumpăra eu din România când își va justifica decathlon mărirea de prețuri într-un mod destul de nesimțit. Și nu or fi produsele din China strălucite, la fel cum nu sunt nici produsele din decathlon la fel de strălucite și totuși scumpe. Dau exemple : un tricou de vară ciclism care m-a costat 160 lei i s-a găurit materialul pentru ca au sărit pietricele de pe șosea. E numai gauri în partea din fața, zici ca a fost mâncat de molie. Sa nu mai zic materialul din care este făcut, la o tură serioasă cu bicicleta face sa transpiri și mult și tricoul se face alb tot de la transpirație. Ce am primit recent din China cam dă clasă la material cântărind și prețul mic. Dacă vreau același material, îl găsesc la sport guru care nu se vinde la set, îți vinde la bucata : 400 lei tricoul și 400 lei pantalonul. Asta ceva mai ieftin.

Ochelari de ciclism cu lentile interschimbabile cumpărat din decathlon care au costat cam tot atât, una dintre lentile deja crăpată. Degeaba zic ei ca ai garanție 2 ani, ca oricum nu te baga nimeni în seama. Doar risipă de bani pentru produse de nimic.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi decatlon și jumbo comercializează exclusiv produse din China, normal că nu sunt de calitate.

Eu când am zis România, nu m-am referit deloc la ele.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Decathlon produce în Franța, cel puțin asa se laudă ei pe unde mai apucă.

| TheGentleman a răspuns:

Omule, nu te juca cu siguranta proprie pentru 3 dolari. Mai există și alte magazine decât decathlon. SportGuru ai încercat? AFI by BucharestBIKETraffic? Sportano?

| anonim_4396 explică (pentru TheGentleman):

Pentru siguranța mea. LOL. Când vine unul cu mașina din față și te izbește, te arunca cât colo, crede-mă ca nici o cască de 1000 lei nu te mai slăvească. Sau din opinia ta poate acele tricouri de la sport guru ( unde doar un singur tricou ajunge sa coste 400-500 lei) are cumva protecție pentru piept/spate/umeri asa cum sunt acele proiecții pentru practicanții de downhill/enduro. Și la sport guru nu am văzut nici pantaloni pentru ciclism mai "speciali", la fel sunt toate, cu bazon din gel sau fără. Niște cârpe cu logo-ul nu știu cărei echipe sau copie a tricoului lui Vlad Dascălu vândute la preț de 600 RON. Pentru o casca sa zic ca as plăti 400-500 lei în caz de evenimente minore, dar la îmbrăcăminte as prefera sa îmi cumpăr din China având tot același material și totuși mai ieftin. SportGuru, playbike și altele de gen poate de unde se aprovizionează cluburile. Aceștia își permit sa dea. Dar dacă tu ești dispus sa dai faliment, atunci spor la treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și nu ma luați ca să cumpăr local pentru ca avem și aici, asta este adevărat. Dar la preturi exagerat de mari ( sa mergeți într-un magazin ca sport guru sa vedeți ce preturi găsești la echipament pentru ciclism - cică echipament high-end - iar eu nu am văzut mare diferență la ce am primit recent din China și ce vând ei la preț de "High-end" ). Până și Decathlon a ajuns să fie un lux și când am văzut ca îți bagă tot mai mult mâna în buzunar pentru niște lucruri care nu sunt deloc cine știe ce calitativ, chiar am decis sa ma orientez spre piața din China zicând ca este mai rentabilă. Mai ales pentru cei care practicăm ciclism la modul intensiv inclusiv iarna și pe lângă echipament mai trebuie și piese, anvelope și încă câte și mai câte.

| LaviniuA a răspuns:

Aaa banggood ce amintiri. De acolo mi-am luat fidget spinners in urma cu vreo 5 ani. A venit la Posta Romana, la vama. A durat vreo 2 saptamani parca. Dar au trecut 5 ani de atunci.

| anonim_4396 explică (pentru LaviniuA):

Acum este cu reținere TVA la sursă, plătești la expeditorul chinez și ei virează către România ( cred). Nu prea ar trebui sa existe probleme cu vama în România, poate dacă vine prin poștă sa îți ceara taxa de prezentare la vama 10 lei ( citeam și eu prin forumuri ca se cere această taxă ). In rest ma interesează sa vânez produse la preț de nimic pentru ca la produsele din România m-am săturat să fac risipă de bani. Da, plătesc sa iau din România. Dar calitatea poate fi mai proastă decât ce poți cumpăra din China mai ieftin. Macar la produsele din China nu îți pare rău după bani. Când la produsele din România cam îți pare rău calitatea fiind de multe ori chiar super mega proastă.