| anonim_4396 a întrebat:

Am comandat un telefon de pe altex.ro cu livrare și ridicare de la sediul Cargus. Nu am vrut să vină curierul la adresă pentru că săptămâna viitoare sunt la muncă sch. 2 până seara târziu și nu aș putea lua coletul de la curier. În general, in zona în care locuiesc eu cam toate firmele de curierat mi-au livrat mai mult după amiaza. Vreau să știu daca primesc vreun mesaj de la firma de curierat când pot merge să ridic coletul. Ieri am plasat comanda, a fost emis AWB, s-a facturat, absolut tot. Însă când vreau să verific AWB, pe site-ul cargus îmi apare mesaj că numărul de AWB nu a fost găsit. Poate încă nu a intrat în posesia lor, însă interesant pentru că, cu alte ocazii, am comandat și din alte părți și chiar dacă pachetul nu a fost preluat de curier, în info AWB apărea informația " ca s-a primit cerere de ridicare colet" și ca va intra în posesia lor în curând.. Spre exemplu SameDay.

Primesc mesaj de la ei sau va trebui sa mă plimb pe la sediu să întreb eu de colet?

Răspuns Câştigător
| KR0NSTADT a răspuns:

O să primești mesaj de la ei. Probabil că în mesaj va scrie și cât timp va rămâne coletul în depozit până la retur.

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu trebuie să te deplasezi.
Caută numărul de telefon al firmei de curierat pe internet, chiar dacă ești în altă localitate. Ceri numărul de telefon al firmei din localitatea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De obicei primesti mesaj de la ei in care zice Same day va livra astazi comanda dumneavoastră, si ca durată a timpului ei au program de la 8 dimineata la -18 seara, deci niciodată ei nu vin la prima oră, vin seara cand deja si au terminat zonele de livrare, de aceea tu cand primesti mesaj de la ei suna i, sa i ti spună in cît timp ajung la tine cu pachetul, ca vei avea numarul de telefon al curierului.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai citește odată întrebarea. Mă refeream că eu am optat cu ridicare de la sediu. Adresa de livrare este specificată "ridicare sediu" și specificat adresa ship&go din oraș. Adresa de acasă este trecuta doar în factură și asta este în interiorul coletului. Chestia ca nu știu cum se procedează cu ridicarea din sediul lor, dacă mă va cauta cineva sau trebuie sa merg eu sa întreb de situația coletului.