| StanescuAuritaGavrila a întrebat:

Cine a cumparat de pe site-ul aliexpress. com? Comanda vine direct la domiciliu? Mai trebuie cumva o taxa de transport? si cat ar costa transportul pentru un colet usor 60de grame( niste ventilatoare mici ) Vine prin posta?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Aliexpress este un site foarte serios, iar vanzatorii sunt obligati sa fie si ei, deoarece le poti face reclamatie si le dai scor prost, care-i afecteaza la vanzari.
Am cumparat produse de pe aliexpress si mi-au venit fara probleme, tarziu, dar au venit in final.

Daca au mentionat la produs ca are "shipping free" atunci sta linistit, ca nu se schimba nimic, pretul transportul este inclus in pretul marfii.
Stai fara grija si cu taxele vamale, ca nu platetsi nimic, fiind suma atat de mica USD $ 9.
Banuiesc ca iti vor trimite marfa cu serviciul postal standard, ca sa nu plateasca ei prea mult, dar va trebuii sa astepti cate saptamani spun ei. Asta este de fapt, singurul inconvenient, ca sunt trimise din fundul Chinei si uneori poate dura si 2 luni, pana sosesc.
Chiar nu gasesti acele ventilatoare la niste magazine locale?
Pana la urma nu stiu daca merita sa astepti 1-2 luni, pana iti soseste marfa din China, dar depidne cat esti tu de grabit.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, coletul vine cu posta internationala si apoi este predata postei romanesti, fiind trimisa la oficiul postal de care apartine casa ta. cand ajunge, postasul iti aduce pachetul, daca este micut sau te anunat sa-l ridici de la oficiul postal.
Transportul se plateste odata cu produsul, cand cumperi marfa de pe site. Uneori este inclus in pretul produsului.
Noi nu avem de unde stii cat costa transportul, depinzand strict de alegerea vanzatorului chinez, care-ti trimite pachetul, daca alege un serviciu standard ieftin dar foarte incet (putand dura 2-4 saptamani), sau unul express (de 3-5 zile), mai scump si mai rapid.
Daca pretul coletului cu tot cu transport depaseste suma de $100 vei platii taxe vamale TVA la vama romana.
Sub $100 nu se plateste vama si nici TVA.

| StanescuAuritaGavrila explică (pentru Violleta2022):

Pe site la pretul produsului imi arata suma totala, si ca transportul e gratuit ''Free Shipping to Romania via AliExpress Standard Shipping'' suma nu depaseste 9 dolariUS iar coletu e mic, sunt doar niste ventilatoare pentru o placa video! Asta nu stiam, prin cine livreaza,, si daca mai sunt si alte taxe de transport suplimentare! sa nu ma trezesc ca mai platesc si alte chichite, care nu se vad in momentul cand cumperi de pe site! Sper sa fie seriosi! Multumesc pentru raspuns!

| StanescuAuritaGavrila explică (pentru Violleta2022):

Ventilatoarele care imi trebuie nu am gasit,, doar aici pe Aliexpress, astept nu am ce face, Va multumesc mult!

| Violleta2022 a răspuns (pentru StanescuAuritaGavrila):

Aliexpress este un site foarte serios, iar vanzatorii sunt obligati sa fie si ei, deoarece le poti face reclamatie si le dai scor prost, care-i afecteaza la vanzari.
Am cumparat produse de pe aliexpress si mi-au venit fara probleme, tarziu, dar au venit in final.

Daca au mentionat la produs ca are "shipping free" atunci sta linistit, ca nu se schimba nimic, pretul transportul este inclus in pretul marfii.
Stai fara grija si cu taxele vamale, ca nu platetsi nimic, fiind suma atat de mica USD $ 9.
Banuiesc ca iti vor trimite marfa cu serviciul postal standard, ca sa nu plateasca ei prea mult, dar va trebuii sa astepti cate saptamani spun ei. Asta este de fapt, singurul inconvenient, ca sunt trimise din fundul Chinei si uneori poate dura si 2 luni, pana sosesc.
Chiar nu gasesti acele ventilatoare la niste magazine locale?
Pana la urma nu stiu daca merita sa astepti 1-2 luni, pana iti soseste marfa din China, dar depidne cat esti tu de grabit.