| Edwardion a întrebat:

Cineva din familie a comandat un vape de pe e-potion. Curierul vine maine dar persoana respectiva nu este acasa, si m-a rugat pe mine sa ii iau coletul... Intrebarea mea este eu am 15 ani si 1.90(daca asta ajuta idk) curierul o sa ma intrebe de varsta sau sa ii arat buletinul?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ii pasa curierului ce ai in colet.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Zi mai bine ca este pentru tine. Nu o mai da de gard.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o relevanta ca ai 1.90m!
Curierul iti va cere buletinul si nu poate lasa vape-ul daca nu ai 18 ani impliniti.

| Anonimul151 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ar trebui să te informezi înainte să răspunzi. Curierii nu au acces la informațiile din colet. Adică nu știu ce se afla în colet. Deci nu cer buletinul nici dacă e minor.

Și nu va trebui să fie un părinte acasă ca să primească coletul. Pentru că zici tu că la el că e minor nu il va da. Nici nu va trebui să meargă la sediu după el.

Cum am spus, curierul nu are informații legate de ceea ce se află în colet.

El o să îi de-a coletul și gata a terminat. Nu o să mai stea curierul să aștepte un adult sau sa îl ducă la sediu. El va vrea să scape de colet.

Buletinul se arată doar când primești vreun plic cu card de la bancă. În acest caz da, arăți buletinul dar trebuie să fie a persoanei care e plicul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimul151):

M-am informat!
Sunt situatii mentionate de trimitator, cand cere BULETINUL si varsta de 18 ani, la predare, fara sa stie ce contien pachetul intr-adevar, dar stie ca este ceva ce nu poate lasa unui copil sub 18 ani, din cauza mentiunii trimitatorului.
Ca romanul nostru mai igonora aceste cerinte este una, dar marea majoritate cer buletinul unui adult.

| Anonimul151 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, când sunt menționate situații de acest gen, sau e trecuta opțiunea de prezentare a buletinului ( destinatarului ), în aceste cazuri da li se arata buletinul.

Dacă nu e trecută această cerință, ii da coletul și unui minor fără prezentarea unui buletin.

| Edwardion explică (pentru Violleta2022):

Ce-i drept nu m-a intrebat nimic de nici-un buletin. La fel s-a intamplat si cu o sampanie pe care am comandat-o deci pot spune caci curierul nu are nici-o treaba.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Edwardion):

De fapt, curierul are treaba, ca el raspunde legal cui a dat pachetul...dar a facut-o pe riscul muncii lui, ca trebuia sa te legitimeze.

| Violleta2022 a răspuns:

Unul din parinti trebuie sa stea acasa, ca sa poata primi pachetul, fiindca curierul nu lasa pachetul unui minor, dar va lasa un aviz si unul din parinti trebuie sa mearga la sediul curierului sa-l ridice, dupa amiaza sau cand are el timp, dar sa fie in orele de program cand sediul este deschis.

| Anonimul151 a răspuns:

De obicei, curierii nu știu ce se află în colete. Vârsta nu are importanță. Persoana care a comandat îi va putea spune curierului, că va ieși o persoana minoră pentru a ieși să preia coletul.

La orice colet, curierul nu te va întreba vârsta și nici nu îți va cere buletinul.

Buletinul îți este cerut dacă primești vreun plic cu un card de la bancă de exemplu. În rest nu trebuie buletinul.

| Edwardion explică:

Update:Curierul nu a avut nici-o treaba m-a lasat sa il iau direct happy