| nitromonkey88 a întrebat:

Daca am dat comanda pe gearbest de un telefon, cu free shipping NON-REGISTRED AIR MAIL, sunt sanse sa platesc vreo taxa cand vine coletul prin posta acasa?

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Dacă vine prin posta și e colet din străinătate o sa vina la posta vamala din județul tău, nu la posta normala, deci vei fi înștiințat sa te duci acolo sa îl iei. La toate coletele peste 10 dolari se percepe TVA 19% din valoarea produsului și încă o taxa dar nu mai știu care și cât.

| nitromonkey88 explică (pentru Bondarel99):

Deci daca a fost 500 lei in total platesc in jur de 50?

| Bondarel99 a răspuns (pentru nitromonkey88):

Da, cam așa. Se mai întâmpla atunci când comanzi ceva chinezării ca acel chinez sa îți treacă pe colet o valoare sub 10 dolari ca sa nu mai platesti TVA ul. Depinde de site, pe Aliexpress se practica treaba asta, acum habar nu am de site-ul gearbest asta.