| Ioan489 a întrebat:

Daca cumpar ceva online si aleg sa-mi fie trimis prin posta, produsul respectiv il voi plati la posta ( cu tot cu taxa aceea )? Sau cum il voi plati?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci cand comanzi pe site, acolo iti spune cat costa taxa postala si produsul.Cand ajunge la posta, vei fi anuntat ca ai primit colet cu plata ramburs in valoare de nu-s tiu cat.In valoarea aia e inclusa si taxa postala pe care a platit-o destinatarul.Tu esti ppbligat sa ii platesti produsul, plus taxa postala.Deci daca produsul costa un milion si tu primesti de plata 1 milion si o suta de mii, inseaman ca e taxa inclusa. Ai inteles, tu platesti o suma acum in care e inclusa si taxa postala.da, la posta platesti. Dupa ce dai banii sau inainte trebuie sa semnezi de primire.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau iti dau ei o factura cu care te duci si platestti intr-un cont de al lor la banca.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Daca vine prin posta ramana, platesti la ridicarea coletului. Daca e prin firma de curierat, cam la fel. Platesti si semnezi chitantza la sofer daca n-a fost facuta plata in prealabil...