| MJo a întrebat:

Doresc să cumpăr un telefon( SAMSUNG GALAXY S23 ULTRA), dar nu din magazin. Unii vânzători de pe internet nu dispun de factura telefonului, deci nu putem ști sursa exactă, dacă a fost sau nu furat. Mă refer strict la cele noi. Cum pot achiziționa, dar să fiu sigur că nu am probleme? La iPhone știu că se poate verifica prin IMEI.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si tu ca si altii parca sunteti pe invers.
Trageti tot spre vanzatori dubiosi.
Daca il iei din magazin unde e sigur, mori?

| Simpatic a răspuns:

Nu recomand a se cumpara bunuri electronice, telefoane second hand, insa daca de atat ai bani, cel mai sigur este sa cumperi de la samsarii denumiti amanet de electronice, aceia dau factura si bon fiscal, in momentul in care ipotetic un bun este furat poti indica de unde l-ai cumparat, ai sansa se recuperzi banii, de la o persoana fizica mai greu sau deloc. La fel daca descoperi ca acel telefon are un defect, amanetele dai si o perioada de garantie...
Unde mai pui ca multi fac prostia si comanda electronice sh prin curier de la tot felul de tepari si primesc bunuri defecte.

Daca cumperi o masina din reprezentanta e una, daca o cumperi din targ iti asumi din start ca poate fi o epava, cam asa sta treaba si cu electronicele acestea scumpe!

Era aici un noob care spunea ca el din china cumpara PS5 cu 100 de dolari bucata laughing deci iata ca sunt si astfel de oameni slab dotati in materie cenusie (nu ma refer la tine) care cred orice prostie fara sa o treca prin logica si gandire, bineintles ca genul acesta de oameni sunt aia care plang cu sesizari si plangeri pe la sectiile de politie, plang ca au fost tepuiti

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cumperi de la dubiosi... ci frumos de la magazin

| sierra1 a răspuns:

Iei second, joci la ruletă! Poți câștiga sau poți pierde, ca la loto!

| Buzi213 a răspuns:

Din magazin il cumperi cel mai bine

| MJo explică:

Sunt oameni care oferă factura pe care au primit-o când au achiziționat telefonul. Spre exemplu cei care l-au luat la abonament, nu le place și îl vând mai ieftin. Ideea e că mai economisesc vreo 200 sau 300 € dacă îl iau de la cineva. Am de unde să dau, dar mi-am fixat un principiu: să nu dau mai mult de 1000 € pe un telefon. Deci!?

| Simpatic a răspuns (pentru MJo):

Garantia nu este transmisibila in 99% dintre cazuri, deci vrajeala aia cu producatorul da garantie internationala este o vrajeala pe care o aplica vanzatorii tepari, am vazut pe zeci de anunturi. degeaba produsul este sigilat daca el este furat asa!

Pentru vanzatorii de buna credinta de care ai spus tu care au luat cu reducere la abonament sau puncte de fidelizare sau au luat de la un retailer in orice caz, GARANTIA nu este transmisibila, eu sunt popescu ionel si pe factura mea de achizitie apare popescu ionel, tu poate esti popescu gorgel, tu nu esti ionel...intelegi?
La orice service autorizat de catre producator sa repare fie Samsung, Apple etc iti cere factura + garantia, uneori doar bon fiscal+certificat de garantie, faptul ca unii pot fi inselati ca nu verifica si un buletin si nici legea nu stiu daca obliga, asta e altceva,, dar garantia cum am zis nu este transmisibila ea este nominala

tu cumpara cum crezi si de la cine crezi

Eu nu m-as uita nici la 200 nici la 300 nici la 800 de euro, daca am nevoie de un bun mi-l cumpar nou daca nu am nevoie nu mi-l cumpar...eu cumpar in functie de necesitate nu de brand sau de moda
Doar S-urile cumpar si eu dar nu le schimb decat atunci cand crapa
si eu evident ajut la imbogatirea unor companii gigant, si de multe ori am cumparat fara sa trebuiasca neaparat, o greseala enorma pe care am tot repetat-o si repetat-o

| suntserios a răspuns (pentru MJo):

La 1000 euro iti iei telefoan de la magazin frumos si fara probleme... nu vad de ce la bugetul asta ti ai complica viata singur