| NightRipper a întrebat:

E prima oara cand comand de pe Amazon si as vrea sa intreb:
Daca comanzi de pe Amazon, coletul vine prin curierat sau posta?
In cat timp ajunge in Romania?
Platesti comanda in lei sau o platesti in euro, dolari, etc?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Te completez ca sa nu zic aceleasi chestii din nou dar putin altfel. Deci, rupatorule nocturn:
1. In cazul de fata poate fi inclusiv Posta Romana sau daca vezi numar de tracking DHL la plecare in tara e posibil ca DHL sa ti-l livreze prin Cargus, nu direct. Poate au inceput sa lucreze si cu altii intre timp, dar eu am primit trimiterile DHL prin Cargus, atunci cand nu mi le-a adus direct DHL-ul.
2. Doooh, tu si cu toti aia "daca termin facultatea x, ce salariu o sa am" si alte intrebari de genul. Cum zice Adrian + cit noroc ai.
3. Mare grija la banca cu care platesti. ING de exemplu are cursuri de schimb sub orice critica. Cel mai bine iti faci un card Revolut sau ceva de genul si platesti cu ala.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai mai multe optiuni de transport. Poate fi curier sau posta.depinde si de cat dai.

Depinde desprr ce amazon e vb. Alea din Europa ajung in 1-2 sapt.

O platesti cu cardul si conversia se face automat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1.Coletul vine prin curierul angajat de Amazon.
2. Depinde unde se află coletul la plecare.
3. Plătești cu un mjloc de plată care transformă leii în valută.

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

1, Am comandat de nenumărate ori de la Amazon și niciodată, dar niciodată nu a fost implicată Poșta Română.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Amazon SUA sau UK? Eu am comandat de pe UK si imi aduc aminte clar doua situatii in care mi-au trimis prin posta. Prima a fost cand mi-am luat SSD, iar a doua a fost anul trecut cand mi-am luat un bax de Vegemite.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Prietenu meu care a comandat chestii de pe amazon din Franta, zice ca la metoda standard de livrare, nici nu stii daca trimite la usa sau la posta romana, nu e optiune de bifare, cica cum considera ei, la pachete mai mici il aduc acasa probabil, alea mai mari probabil lasa la posta.

E serviciul ala nu stiu cum se zice, express, dar e f scump, ala pare ca garantat vine la usa.

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Iuesei. Zice robotul că fără majuscule.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Nu exista "lasa la posta" ci e vorba de serviciul prin care trimit ei de acolo. Daca iti trimit prin posta, nu vine aici sa ti-l preia un curier. Simplu. happy P.S. DHL si altele sunt mofturi pentru clientii din Romania, efectiv arunci cu bani. Daca esti in strainatate si comanzi mai des, iti faci abonament Amazon Prime si ai transport super-rapid inclus in pret.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Zice ca nu se stie daca ii aduce curierul pachetul la usa, sau ii lasa produsul la posta sa se duca el sa-l ia. Cica nu poate bifa care din ele. Ar alege Amazonu cum ii convine, o sa-l intreb in seara asta si iti zic mai exact. Deci nu vb de varianta scumpa.
De ex a comandat un Laserdisc player si s-a dus la posta sa-l ia, habar nu avea ca o sa vina acolo sau ca o sa il aduca la usa.
Deci nu poti alege sa vine curierul la usa sau sa iti lase la posta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Optiunile de transport difera in functie de cine vinde - ca nu sunt toate produsele vindute direct de Amazon - si de locatia ta.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, in mod normal trebuia sa fie optiune clar, curier la usa, sau la posta romana, pret ala, pret ala, la toti, si amazonu sa le impuna aceiasi politica daca vor sa vanda prin ei, ca sa fie mai okey.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Te completez ca sa nu zic aceleasi chestii din nou dar putin altfel. Deci, rupatorule nocturn:
1. In cazul de fata poate fi inclusiv Posta Romana sau daca vezi numar de tracking DHL la plecare in tara e posibil ca DHL sa ti-l livreze prin Cargus, nu direct. Poate au inceput sa lucreze si cu altii intre timp, dar eu am primit trimiterile DHL prin Cargus, atunci cand nu mi le-a adus direct DHL-ul.
2. Doooh, tu si cu toti aia "daca termin facultatea x, ce salariu o sa am" si alte intrebari de genul. Cum zice Adrian + cit noroc ai.
3. Mare grija la banca cu care platesti. ING de exemplu are cursuri de schimb sub orice critica. Cel mai bine iti faci un card Revolut sau ceva de genul si platesti cu ala.

| JicaContra a răspuns:

1. curier
2. depinde in ce depozit e produsul, si cat platesti pentru livrare, iti spune asta cand faci comanda
3. platesti cu, card, in euro, deci cardul face conversia automat la cursul valutar al bancii