| Parakeets a întrebat:

Există încălzitoare pe bază de baterii sau cu un generator ceva, ce se poate încărca, dar apoi să zicem să țină măcar în jur de 1, 2 ore fără priză?

În orice caz, un aparat care să te poată încălzi iarna afară, în aer liber, în parc, spre exemplu? Și să aibă ori baterii puternice ori o autonomie mare?
Mulțumesc! big grin

16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate doar cu motorina: https://bit.ly/3Gg5lOp
Altfel iti dai seama ca ar trebui un acumulator destul de greu pentru a fi carat in mana?

| Parakeets explică (pentru Salontanul):

Adică acest încălzitor este alimentat cu motorină?
Și se poate alimenta și la benzinării?
Dar e interesant!
Mersi! happy

| Salontanul a răspuns (pentru Parakeets):

Da! Cine mi l-a prezentat spune ca are un consum foarte mic la o suprafata de 60 mp. Nu stiu inaltimea camerei, dar se zice ca ar consuma circa un litru si ceva in 24 de ore la 20 de grade. Bine! Acum este posibil sa mai fi si exagerat ca si eu mai mint cate o data. laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt corturi speciale izoterme și alte echipamente cu care se poate dormi pe zăpadă.

| relian a răspuns:

Sint saci de dormit, dar nu stiu cit tin.Asa sa te incalzeasca in aer liber, fara sa te bagi in sacu ala, nu prea exista. Exista in schimb lemne, crengi de copaci, dai foc si te incalzesc aia f bine.

O alta sursa de caldura, ar fi un barbat cu pofte destul de mari si sa duca mult laughing cam asta ar fi optiunile.

| Parakeets explică (pentru relian):

Altul cu glume pe aici. laughing)

Azi nu sunt așa de funny person, dragă Relian.

Și am întrebat serios, am nevoie de ceva care să mă poată încălzi măcar pentru o oră, două, de Anul Nou, căci vreau să merg lângă apă, pe Borcea. laughing)
Dar fiind în parc, nu știu dacă am voie să fac foc. sad Iar fără nimic, căldură, nu cred că rezist întreaga noapte. Iar în pădure, pe partea cealaltă a Borcei, nu mă pot duce că nu am pistol și nimic de protecție, așa în parc va fi măcar mai safe, sper eu și în oraș, fug repede dacă e ceva. laughing)

Dar spui ceva de un sac de dormit, hmm, la asta chiar nu m-am gândit. Unde găsesc așa ceva? happy Dă-mi un site sau ceva, dar din România, nu din America. laughing)
Însă asta ar însemna să fiu băgată toată într-un sac.
Știu că mai erau și păturile alea electrice, nu? laughing) Dar știu că și alea tot la curent și priză se conectau, așa că, nu mă ajută. laughing)

Poate există ceva ce se poate conecta prin Bluetooth și să se încălzească apoi?! happy
M-ați ajuta mult dacă mi-ați recomanda ceva, people. laughing)

| relian a răspuns (pentru Parakeets):

Sint haine, geci care au asa cdeva in ele si functioneaza cu baterii.Cauta si vezi gasi.Eu nu ma acpuc acu sa caut haine cu caldura in ele de prin RO, imi da putine rezultate, trebuie sa caut mult sa apara ceva ceva.
Dar ti-am dat idee, deci mai bun ca sac de dormit, haina, geaca care se incalzeste asa.
Hai ca ma uitai totusi, sa nu sui ca doar glumesc.Cwe am spus, chair daca am spus asa sub acea forma este adevarat, asta ce zic acum la fel.

Uite aici aici un link,, daca nu functioneaza cauta la eMAG geaca, veste cu sistem de incalzire, sau pe google, unde doresti tu, eu am cautat pe google, mi-a dat prima eMAG asa ca am atasat linkul ala, dar mai sunt si la alte magazine.

https://www.emag.ro/search/geaca+cu+sistem+de+incalzire

| relian a răspuns (pentru Parakeets):

Cind o sa descoper eu transmisia curentului electric wireless te anunt, atunci poti sa apesi butonul sa dai drmu la resou, sau ce iei cu tine in parcu ala.

Uite ia o geaca, o vesta, tine cald, poti cauta si ceva cizme la fel, deci sunt si incaltari genul asta, orice, numa bani sa ai.

Tin minte ca facuse ceva comanii de astea de haine, unele chiar cunoscute, ceva imbracaminte cpatusita cu aerogel, si ciorapi, au fost folositi de alpinisti iarna, au spus ca nu-s bune laughing te coceai in ele de caldura laughing
Asa ca sa renuntat la alea, erau doar haine izolate aproape perfect, nu mai iesea caldura corpului nicaeri, iti dai seama sa emani 35 de grade sau cit or fi si 25 si sa ramana caldura aia acolo in haine, la un mom dat tot incalzind asa te cocpi, transiri de spui ca afci dus.

Asa ca hainele astea cu baterii is cele mai convenabile, se gasec in orice tara.
Chestia e ca trebuie sa le cumperi, moca nu ti le da nimeni.

| Parakeets explică (pentru relian):

Și am zis eu că le vreau moca? laughing)

Dar ar fi o idee măi Relian curent electric wireless. laughing) Asta chiar ar fi reinventarea vieții. laughing)
Am căutat și saci de dormit, dar nu prea-mi plac, par mici toți și cam trebuie să te bagi până la fund în ei laughing) acum am zis că oi face eu un camping în parc, dar nici chiar așa să dorm în parc sau să mă tolănesc pe acolo. laughing)
Și cred că trebuie să-mi iau și-un scaun sau ceva de stat oarecum. laughing)

| relian a răspuns (pentru Parakeets):

Vesta sau geaca cu sistem de incalzire este cea mai buna optiune. Daca iti este frig si la picioare, atunci cauta si ceva incaltari de asta cu sistem de incalzire si poti sa stai toata noaptea fara probleme.

Daca tot te duci la aia pentru geaca, incaltari, baga si un scaun de ala ce se stringe, e f usor, l-ai bagat in husa si ai plecat, e ca o umbrela ceva mai mare.

Sa stai undeva noaptea asa la sezatoare, sau ce spui tu ca o fi acolo fara foc, nu prea are farmec, dar na, daca nu se da voie cu foc, merge si fara.

Nu am spus sa faci foc asa liber is ceva butoaie, ceva special facut pentru asa ceva, jos is locuri cu piatra, caramida, unde is asezate chestiile astea butoi, sau chestie speciala facuta, pui acolo lemne si dai foc.Focu nu se intinde, nu sare, nicaeri.

Asa au pe aici multi care stau la casa si pe la tara, majoritatea au asa.La oras, mai mult au fireplace, cam tot aia ar veni, doar ca e in perete si afara.

Am fost si eu la o chestie de asta, un fel de petrecere, sa stat pana noaptea tirziu, avea omu de astea, cu foc, bagam lemne stam in jur la foc si povesteam fiecare cate ceva.

E o idee f buna, mai ales daca ai ceva prietenii, cunoscuti, care au casa asa mai pe la tara, mai pe la margine de oras, poate sa bage o chestie de asta, asa pe timp mai rece, un foc, ceva vin fiert, si sa se stea la poveasti.
E frumos, te mai destinzi, mai trece timpul, mai te vezi cu amici, prietenii, ce in timpul saptamanii nu se poate, asa macar la un an merge o iesire de asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

Te imbraci cum trebuie, atita tot. La Decathlon au chestii cotate in functie de protectia termica oferita in miscare/repaus. Ia ceva care sa duca -15 in repaus si esti ok. Desi mai saraca cu cateva sute bune de lei. happy

| Parakeets explică (pentru relian):

Ei bine dragă Relian, la mine va fi alone. Nu am prieteni și din păcate nici casă la țară nu mai am, că de, mama și dorința ei de-a fi orășancă.
Tocmai de aceea și ideea că nu cred că o să pot da foc în mijlocul parcului. laughing) Adică eu aș da, m-aș risca, însă legal e voie așa ceva?
Să zicem că sunt fix lângă o apă(in cazul meu Brațul Borcea, cu o zonă unde sunt și bărci și copaci, cred că nu pot da foc acolo. Iar lângă daca urci, e imediat parcul, localuri, chiar nu cred că merge laughing) Asta ar mai lipsi să mai ajung naibi la inchisoare în noaptea de Anul Nou doar pentru că nu am grădină și am vrut să fac un foc nevinovat laughing)

Însă sună interesantă ideea ta cu butoiul. Cred că așa ar mere treaba laughing) nici nu s-ar vedea cu ochiul liber, nu ar atrage atenția lumii din parc. Că și ăsta ar fi iar un aspect, care pe mine mă macină, vreau să fiu safe, în aer liber și-n natură, deci să fie totuși în civilizație, dar nici să atrag atenția, însă unde vreau eu să mă duc, o să atrag cel mai mult atenția, deci tot nu-i ok. Dar o să-mi bag căștile în urechi și o să mă uit la filme ca să nu aud gurile rele. laughing)
Însă cu focul nu știu, dar îmi place ideea ta cu butoiul. Dar bănuiesc că fiind un foc, trebuie să fie un butoi din metal, nicidecum din plastic.
Și acum întrebarea cea mai măcinătoare, de unde naiba găsesc eu un butoi de metal?! laughing)

De fapt am o găleată din fier acasă, hmm, mi-ai dat o idee briliantă, o s-o iau cu mine și mai rămâne doar să învăț să aprind un foc. laughing)
Mersi măi Relian!
Hai că ai idei bune totuși. laughing)

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Gen?
Dă-mi un exemplu de un articol. Te rog. happy
M-ar ajuta mult, oricum dacă fac comadă online, până vine, deja vine Crăciunul. laughing)
Eu în orașul meu din păcate nu am Decathlon, dar poate mai ajung prin București săptămânile astea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

Pai poti comanda prin curier de la Decathlon doar.
Exemple -
1. Geaca - https://www.decathlon.ro/......R-p-340412
2. Pantaloni - https://www.decathlon.ro/......R-p-176659
2.1. Underlayer picioare - https://www.decathlon.ro/......R-p-344750
3. Ghete - https://www.decathlon.ro/......R-p-174724
4. Manusi - https://www.decathlon.ro/......R-p-335267

P.S. Daca iei si cauti frumos prin outlet-uri, gasesti geci de 3-400 EUR la maxim 250 de lei. Noi, nu discutam de purtate, ca acolo dai uneori peste adevarate comori la sub 100 de lei.

| relian a răspuns:

Sint incalzitoare cu gaz, iei o butelie micuta si te tine aia orele alea ce spui tu.
Nu e mare deloc si nici nu emana gaze, poate fi folosit in spatii mari fara aerisire, fara evacuare.
Asa folosesc unia pe la garaje.Dar e prea complicat sa te duci cu butelii, cu benzina ce spun altii, e mai buna geaca sau vesta cu incalzire.
Mai buna optiune ca aia nu ai alta

| Parakeets explică (pentru relian):

Cred că rămân la găleata mea și la foc. laughing)
Nu am bani totuși de acele lucruri. Poate doar de o geacă din acea termoizolantă, însă nu cred că voi găsi numere mari. Așa că laughing) renunț. Mă voi descurca cu ce voi avea. laughing) Ca în preistorie. laughing)