| Alina9Cornelia a întrebat:

Acum ceva timp am facut o comanda pe Aliexpress. Am comandat o baterie pentru telefon. Azi am primit avizul de la posta ca mi-a ajuns coletul la oficiul postal. Insa pe aviz scrie sa fac o dovada a platii. Am auzit ca asa trebuie sa faci. Insa nu stiu cum sa fac. Cum fac dovada platii? Help help

10 răspunsuri:
| JustAskingBruh a răspuns:

Iti dau un sfat doar, cand m-ai comanzi ceva selecteaza sa fie prin numerar, n-ai sa te mai complici atata

| CuriousStuff a răspuns:

@JustAsking Nu ai cum sa platesti numerar pentru site-uri din afara Romaniei. Nimeni nu o sa-ti trimita nimic daca nu le dai macar un avans.

Dovada o faci scotand la imprimanta datele comenzii, cu numele tau, adresa si pretul produsului de pe pagina ta de Aliexpress.

| Alina9Cornelia explică (pentru CuriousStuff):

Aaa am uitat sa specific ca am platiti cu cardul.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Alina9Cornelia):

E posibil sa-ti ceara si extras bancar dar tare ma indoiesc ca o sa mearga atata de departe. De obicei daca le scoti foaia cu comanda le este destul, de multe ori mie nici nu mi-a mai cerut acea dovada, dar uneori da.

| Alina9Cornelia explică (pentru CuriousStuff):

Dar pot trimite pe altcineva sa ridice coletul?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Alina9Cornelia):

Doar daca acel cineva are aceeasi adresa pe buletin ca si adresa care e pe colet. Daca nu, nicio sansa sa i-l dea.
Iti dai seama ca asa ai putea sa mergi si tu si sa ceri diferite colete, mai ales ca deja au fost platite.

| Alina9Cornelia explică (pentru CuriousStuff):

Da a fost azi un var si nu a vrut sa i dea. Si are aceiasi adresa ca mine

| CuriousStuff a răspuns (pentru Alina9Cornelia):

Exact aceeasi adresa in buletin? Are peste 18 ani? Daca a fost cu avizul si cu dovada trebuia sa i-l dea, nu am intalnit situatii din astea si am stat la rand destul la vama incat sa vad ca peste 70% dintre cei care ridicau coletele erau parintii, fratii sau surorile celui care a comandat de fapt.
S-ar putea sa fie niste functionari mai drastici... Atunci ar trebui sa mergi personal. I-a zis motivul pentru care nu i-l da?

| armani12 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Salut...zi mi si mie te rog cum scot la imprimanta dovada..ca maine trebuie sa ma duc la posta..am intrat in cont..am dat pe comanda respectiva.dar nu stiu pe ce butoane trebuie sa apas..pentru ami deschide pagina sa pot sa o printez.

| CuriousStuff a răspuns (pentru armani12):

Ctrl+P pe windows si pe majoritatea browser-elor.