| Valentinbaciu2002 a întrebat:

Am o problema. Am comandat ceva de pe AliExpress de peste 10 dolari, ceea ce n-am mai facut pana acum. Coletul a ajuns in alt oficiu poștal fata de cum ajungeau celelalte produse comandate(de pana in 10$), insa am niste probleme. Doamnele de la oficiul postal(cel unde mi-au venit coletele in mod normal) mi-au spus ca produsul meu e in alt oficiu. Am fost acolo si doamna de la ghiseu a spus "degeaba ai venit daca n-ai aviz". Intrebarile mele sunt
1. Pe numarul de tracking spune ca a ajuns de pe data de 12.02. 2019in orasul meu, si mai e si avizat. Eu n-am primit nici un aviz nici pana azi.
2. Cum sa fac sa intru in posesia produsului având in vedere ca "fara aviz degeaba am venit"?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi cu numarul de tracking si screenshot-ul tiparit inapoi la oficiul postal de care apartii, unde ti-au spus ca "e la alt oficiu", sa verifice exact unde a fost avizat coletul!
Daca nu se gaseste sau n-au evidenta accesibila, atunci mergi la posta principala si intereseaza-te acolo, ce se intampla!

Faptul ca apare ca "avizat" inseamna ca, coletul este depozitat la careva oficiu, dar tie nu ti-au livrat acvizul.
Poti depune si o plangere inregistrata, iar daca coletul dispare, atunci posta poate avea mari probleme.

| Valentinbaciu2002 explică (pentru Bula):

Multumesc. Apropo, ce documente trebuie sa mai am la mine(am auzit cateva persoane diacutand ca trebuie extras de cont si factura de la produs, asa e), dacă știi, as fi recunoscator daca m-ai ajuta.

| Bula a răspuns (pentru Valentinbaciu2002):

Trebuie sa ai si "buletinul" sau pasaportul pentru legitimare.
Factura si contul este necesar pentru a putea fi stabilit pragul /plata TVA si vama, si daca e cazul.

3 răspunsuri:
| ℓαυяα a răspuns:

Știu ca poți ridica coletul fără aviz cu nr de tracking (dacă acesta îți permite urmărirea coletului in România). Dacă poate fi urmărit, îți scrie pe site ul postei romane când îl poți ridica și de unde.