| Alexia1208 a întrebat:

Hei TPU! De ceva timp urmăresc o cântăreață de muzica populară care a născut recent. Încă de dinainte sa nască, primea lucruri gratis (inclusiv fotoliul pentru alăptat, căruciorul si coșul pentru bebe si știm cu toții cât sunt de scumpe) de la diferite pagini care doreau sa le crească numărul de urmăritori iar ea le promova. După ce copilul s-a născut a început sa ii facă poze in acele hăinuțe, sa le dea tag paginilor respective și sa spună cât de minunate sunt. Ba chiar mai mult a început sa facă giveaway-uri aproape săptămânal. Mi se pare ca a făcut o reala afacere cu și din copilul ei. Adică nu trec 2 postări in care ea sa nu promoveze ceva. Mai mascat, mai pe față, ea tot le promovează. La unele pune ad la altele nu.
Am văzut ca a dat deja 2 coduri la About You de 20% reducere. Știu ca primești o anumită suma de bani pe fiecare comandă care conține codul tău. Știe cineva cam cât valorează fiecare comandă cu cod? (știu ca Adelina Pestrițu a dat pentru Tricia, un magazin de bijuterii. Cei de la Tricia aveau programul acesta prin care îți poți face cod personal direct la ei pe pagina și primeai de exemplu 10 lei pentru fiecare comanda făcută cu codul tău).
Nu e hate, nu am nimic personal cu ea, doar sunt curioasa cam cât câștigă pe comandă la Abaout You. Fără răutăți și jigniri va rog! Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| Mirel4412 a răspuns:

In prima parte ai spus ca nu esti de acord ca bebelusul a devenit reclama, i-ar in a doua parte vrei sa stii cat castiga laughing ciudat, in fine
Pentru fiecare comanda, din aia 10% are si ea un comision 2, 3, 5% etc...
Nu ai cum sa estimezi cat castiga, nu castiga 100 de lei la o bluza de 200 de lei, mai degraba 4-5 lei.
E foarte bine ca face promovari si mai da si coduri de reducere, pana la urma asta faci cand ai multi urmaritori, castigi bani.

| Alexia1208 explică (pentru Mirel4412):

Pai nu prea sunt de acord ca bebe a devenit reclama dar totuși sunt curioasa cât câștigă de face așa multă reclama cu el. Până la urma bebelușul acela are o lună maxim două și nu prea e ok sa faci așa multă reclama cu una dintre cele mai importante persoane din viața ta. Practic se folosește de faptul ca e drăguț și trage la public.
Și legat de urmăritori...nu are prea mulți

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Ce mai contează cine ce face.Și ce mai contează cât și prin ce mijloace.Atâta timp cât vor exista persoane naive,care nu sunt în stare să își conducă viața după bunul lor plac, acești bloggeri, vloggeri, influenceri se vor îmbogății pe seama lor.Ei își trăiesc viața, iar cei care îi urmăresc stau și oftează.