| IoaNa1428Dmd a întrebat:

Recent am primit niște bijuterii pe care sa le dăruiesc fiicei mele. Doamna de la care le-am luat mi-a spus că va veni lunar sa ia banii de la mine până achit bijuteriile din aur alb, dar nu am mai văzut-o la fața de atunci.
De când i le-am dăruit fetei mele, nu le poarta deloc. Spune că o doare capul teribil numai când se uita la ele. Ii pare rău că nu le poate purta deoarece sunt superbe. Ce sfaturi ne dați? Ce credeți că au bijuteriile?

13 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

E interesant!
M-i le-a daruit?
Aţi vrut să le cumpăraţi sau pur şi simplu va acostat pe stradă şi va făcut propunerea?
Fiindcă mie personal î-mi sună ciudat, ia-le că vin eu după bani(şi nu mai vine)
Aşa a facut o jegoasă cu bunica mea când avea vreo 48 de ani cu nu ştiu ce haină, ca la urmă să îşi dea seama că tâmpita aia de babă îi făcuse farmece, de umbla săraca nu-mai în genunchi. Noroc cu bunicu că s-a prins despre ce a fost vorba, şi s-a dus de a luat-o pe babă de gât, spunîndu-i că dacă nu îi desface vrăjile o omoară pe loc.
În două zile cu ce i-a dat baba, s-a vindecat ca prin "farmec"
E interesant, dacă nu va deranjează să ne dati mai multe detalii despre conjunctura prin care aţi luat aceste bijuterii!
(Nu uitaţi că un copil simte lucrurile necurate mult mai bine decât un adult.)
Aştept răspunsul dvs.

| IoaNa1428Dmd explică (pentru mudokins78):

Ea adora bijuteriile alea, doar că spune că nu le poate purta de durere de cap. Spune că o apuca ameteala doar când se uita la ele. Bijuteriile le am de la o doamna care le aduce din străinătate. Nu este prima oară când aceasta doamna vinde bijuterii. Cred că le voi da mai departe cadou pentru că nu vreau banii de pe aceste lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă e sa ma iau după gura străbunicii mele, ea zicea ca nu e bine sa cumperi sau sa primești aur de la cineva care le-a mai purtat pentru că în caz ca persoana care le-a purtat ar fi fost blestemata, blestemul se poarta prin aur și dacă dai cuiva bijuteria, blestemul e alungat asupra persoanei care a luat aurul. Eu nu cred în astea, dar strabunica mea. asa zicea și încă zice ca are 96 și trăiește.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Aurul alb este un nemetal pretios dar si foarte costisitor! Acesta nu se gaseste usor doar în magazine de bijuterii, speciale si înregistrate! Te sfătuiesc sa scapi de aceste falsuri si sa nu i le mai dai ficei tale! Si anumite farmece si blesteme chiar functionează! Meriti"a doua sansa"

| IoaNa1428Dmd explică (pentru FoxyM):

Bijuteriile nu sunt Fake. Sunt bune, le-am verificat. Fetei ii plac aceste bijuterii, dar o doare capul rău când le pune pe ea.

| FoxyM a răspuns (pentru IoaNa1428Dmd):

Salutare! Ca sa ai certitudinea ca acestea sunt valoroase, trebuie sa le verifici la un magazin de bijuterii! O zi frumoasa!

| mudokins78 a răspuns (pentru IoaNa1428Dmd):

Şi nu vă spune nimic lucrul ăsta?

| Ralukafay a răspuns:

Arunca-le sau fa ceva in legatura cu ele, dar indeparteaza-le cat mai mult si cat mai repede de casa si familia ta. Poate pe ele sau facut farmece sau multe alte chestii necurate.

| ady18 a răspuns:

Poate au ceva facut. Incearca sa vorbesti cu un preot!

| suntserios a răspuns (pentru ady18):

Hahahahahahahahhahaha

popa o sa zica... Aur, da la mine, am eu grija de ele

| Spurtzizc a răspuns:

In primul rand trebuie sa respecti decizia luta de fiica ta. Daca nu ii plac nu o poti obliga sa le poarte. Pote bijuteriile au un aspect care fiicei tale nu ii plac sau poate au ceva in compozitia lor. Si farmecele ar putea fi de vina, dar nu stiu ce sa zic. Bijuteriile le poti oferi altcuiva drag s-au le poti duce la amanet. Important este ca nu ai dat bani pe ele degeaba. Ai platit un avans pentru ele? (Poate sunt fake-uri)
Sper ca te-am ajutat.

| IoaNa1428Dmd explică (pentru Spurtzizc):

Bijuteriile sunt 100% aur alb. Nu am platit nimic, i-am spus doamnei doar că le pot achita in rate, altfel nu-mi permit. De atunci, nu a mai venit după bani.

| ShakiraVasilica a răspuns:

Au farmece in ele. Te sfatuiesc sa le dai foc cat mai repede posibil, sa scapi de demoni. Mult succes. :*