| Spermezan a întrebat:

"Considerati ca mortii vor mai veni printre noi?" - intrebare pe care am primit-o de la o doamna cu un pliant in mana. Voi ce credeti?

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Asta poti sa o crezi sau nu, dar nu se poate sti. Daca ar fi ceva de aflat in privinta asta, afli dupa ce dai ortu' popii.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, cei care au murit vor putea reveni la viata, dupa sfarsitul lumii, cand pamantul va fi transformat in paradis.Ioan5:28,29.Psalmi37:9-11,Isaia65:20-25.

| RAY a răspuns:

Nu,categoric asa ceva e imposibil,ca o persoana poate fi clonata genetic da,dar cunostina,memoria persoane moarte este disparuta definitiv,stiu ca nu crezi asta ca nu isi place,noi oamenii ce nu ne place nu credem,zi unui betivan ca va muri de ulcer nu va crede pentru ca nu-i place la fel si cu moartea, defecte personale ce nu ne place nu credem, ignoram, ascundem, doamna acea vrea si ea 10 la suta cotizatia, ai grija prima oara isi vb frumos te obisnuiesti cu ei apoi te storc de banii ai grija daca chiar crezi stai in camera ta si roaga-te singur

| Mădă0611 a răspuns:

In visele lu' tanti cu pliantul in mana. laughing Nu, sunt sigura ca nu.

| milan9 a răspuns:

Sufletul nu moare niciodata, nici dupa ce trupului biologic isi inceteaza functiile (moartea biologicului):

"Săracul a murit şi a fost dus de îngeri în sânul lui Avraam." Luca 16, 22. happy

| milan9 a răspuns:

La sfarsitul lumii insa, sufletul se va uni din nou cu un trup spiritualizat. Va avea loc atunci Invierea generala a tuturor oamenilor, atat a celor buni cat si a celor rai.

| zurick a răspuns:

Consider ca noi vom veni langa morti.

| sublime89 a răspuns:

: )) Doamnele cu pliante in mana... Mai bine nu incep sa zic ce cred despre ele. Cat despre intrebarea pe care a pus-o, nu cred ca exista o tampenie mai mare decat asta. Stiu ca in biblie scrie ca Isus va veni pe pamant la sfarsitul lumii si va invia mortii din morminte si bla bla. Dar cum sa crezi in realitate asa ceva? Eu unul n-as vrea sa prind ziua aia daca ar exista : )) Adica o sa ridice scheletele din morminte. Zombie apocalypse : )) Si apoi o sa vedem noi suprapopulare. Miliarde de morti din toate epocile vor invia. Asta chiar o sa le placa celor in viata de atunci : )) Morti din toate perioadele preistorice si istorice. Incepand de cand? O sa invie si oamenii primitivi? O sa invie poate si neanderthalienii sau homo erectus : ))

| Alphawolf a răspuns:

Eu nu-i vreau printre noi, nici realitatea nu-i mai vrea, nici ratiunea nu-i mai vrea, deci...

| ErrorFound a răspuns:

Nu, dar ar fi smecher.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dupa Armaghedon

| condemnedAntagonist a răspuns:

Doamna aia imi pare suspecta.Cred ca am vazut-o si eu.

| hecamefrommetalland a răspuns:

De ce ar vrea să se întoarcă pe planeta asta de tot *****ul?

| casablanca40 a răspuns:

Bai sa stii ca ar fi destul de smecher, ar invia toti contemporanii lui Iisus si ne-ar spune exact cum a fost toata treaba asta.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Biblia spune clar in Ioan5:28,29 ca va fi o inviere
Dumnezeu a facut invieri si in trecut cum ar fi Lazar, fiica lui Iair, ISUS, asadar a demnstrat ca poate face astfel de miracole

| Oleg20 a răspuns:

Totuşi, fraţilor, vă spun: Carnea şi sângele nu pot să moştenească regatul lui Dumnezeu, nici putrezirea să moştenească neputrezirea. 51 Iată! Vă spun un secret sacru: Nu toţi vom adormi în moarte, dar toţi vom fi schimbaţi, 52 într-o clipă, într-o clipeală de ochi, în timpul ultimei trompete. Căci trompeta va suna, morţii vor fi înviaţi în neputrezire, iar noi vom fi schimbaţi. 53 Fiindcă ceea ce este supus putrezirii trebuie să se îmbrace în neputrezire şi ceea ce este muritor trebuie să se îmbrace în nemurire. 54 Dar, când ceea ce putrezeşte se va îmbrăca în neputrezire şi ceea ce este muritor se va îmbrăca în nemurire, atunci se va împlini cuvântul care este scris: „Moartea este înghiţită pentru totdeauna". 55 „Moarte, unde îţi este victoria? Moarte, unde îţi este ghimpele?" 56 Ghimpele care produce moartea este păcatul, iar puterea păcatului este Legea. 57 Dar mulţumiri să-i fie aduse lui Dumnezeu, căci ne dă victoria prin Domnul nostru Isus Cristos!