| BeautyOfWeb a întrebat:

Hey happy Am castigat la un giveaway pe internet o pereche de casti, trebuie sa platesc taxa vamana? sunt trimise din SUA, doamna de la vama mi-a cerut aproximativ 200 de lei!

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Si nu aveai desteptfonu' sa ii arati ca le-ai cistigat? Daca ti-a cerut 200 RON, atunci castile sunt in valoare de vreo 1000. Asa e?

| BeautyOfWeb explică (pentru GabiDumitrescu):

Ba da, nu am platit oricum, vreau doar sa stiu daca este normal sa mi se ceara asa mult, castile sunt aproximativ 500 de lei :/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plătești dacă valoarea produsului depășește valoarea de 10 Euro, TVA-ul, adică 19%.
Dacă căștile costă 500 RON, ar trebui să plătești aproximativ 100 RON.

| BeautyOfWeb explică (pentru anonim_4396):

Asta stiu, dar sunt castigate nu cumparate

| Ax3LdeV a răspuns (pentru BeautyOfWeb):

Erabine daca puteai vorbi sa le trimata ca, cadou atunci nutrecea nici un pret si nu era problema... asa cred.

| doctorandus a răspuns:

Daca nu-ti convine pretul, platesti vama si le vinzi pe OLX, banuiesc ca iesi in castig.