| Fury a întrebat:

Hey. Am facut o comanda pe miniprix. Inainte scria la descriere "plasata" iar acum scrie "acceptata de operator". Inca nu am fost contactata telefonic pentru. confirmarea comenzii. Cam in cat timp ma vor suna cei de la miniprix? Si cam in cate zile se livreaza?
Multumesc

6 răspunsuri:
| Sin a răspuns:

O data ce scrie la statusul comenzii "acceptata de operator" inseamna ca acea comanda a fost inregistrata, produsele impachetate si urmeaza sa fie trimise in scurt timp.
Nu trebuie sa primesti confirmare telefonic.

| Sin a răspuns:

Nu stiu care sunt modalitatile de plata la miniprix dar am sa le explic amanuntit pe doua dintre ele.

1. Tie coletul ala iti vine la posta. Tu mergi la posta cu buletinul, platesti produsele si ridici coletul-asta in caz ca ai ales modul de plata prin rambus. Da?
NIMENI nu poate sa ridice coletul daca nu mergi tu personal cu buletinul tau!
Daca cineva comanda in numele tau (ceea ce nu se poate intampla), iti vine coletul la posta. Tu stii ca nu ai comandat nimic, lasi coletul la posta si in decurs de 14-20 (nu mai stiu cat e acum) coletul va fi expediat inapoi la miniprix. Tu nu vei platii absolut nimic! Nici acele produse pe care nu le-ai comandat, nici faptul ca acel colet se intoarce innapoi la destinatar.Pricepi?
-Sa presupunem ca ai ales metoda de plata prin card.Cand ai complectat comanda pe site, in formular iti cerea si codul acela ce e scris pe cardul de credit, banii urmand sa fie extrasi din contul tau. Tie iti vine coletul la posta, tot asa mergi cu buletinul si-l scoti.Nu are cum sa comande cineva in numele tau nici in acest caz pentru ca ei nu detin numarul cardului tau.
Iar in ce priveste :
"Dupa ce ai plasat comanda, un operator miniPRIX te va contacta pentru a o confirma" :
Operatorul te va contacta numai daca, spre exemplu, nu au in stoc unul din produsele pe care le-ai comandat.Ai comandat o bluza rosie, iar ei nu au decat pe mov. Te suna si te intreaba daca iti trimite comanda fara bluza, cu bluza mov, sau mai astepti pana primesc in stoc bluza rosie.
Tu ai primit deja confirmarea "acceptata de operator"-inseamna ca un operator a preluat comanda ta si ca totul e inregula. E posibil sa primesti un mail in care te anunta ca ti-au pus pachetul la posta. E la fel de posibil sa nu te anunte.Asta depinde de firma.

| Sin a răspuns:

Am uitat de transportul prin curier.
Daca vine curierul la tine sa-ti aduca produsele, e normal ca sa te sune cand sunt aproape de destinatie.De obicei ei iti propun un loc de intalnire undeva in apropierea casei tale. Mi se pare absurd si imposibil ca cineva sa faca o comanda in numele tau, sa le dea respectivilor si numarul tau de telefon si sa-i puna pe drumuri.
Nu mai fi asa panicata si speriata ca nu se intampla asta, iar coletul o sa-l primesti.

| Ingerasull99 a răspuns:

In cel tarziu o saptamana trebuie sa ai coletul acasa si te suna in cam 2 3 zile, daca suna.

| Fury explică:

@Sin, si daca ar face cineva o comanda dandu-se drept mine, m-as trezi cu pachetul la usa si ar trebui sa platesc pentru. ceva ce nu am comnandat?

| Fury explică:

Plus ca asta "Dupa ce ai plasat comanda, un operator miniPRIX te va contacta pentru a o confirma" scrie pe site...