| Parakeets a întrebat:

Îmi recomandă și mie cineva o țigară electronică cu arome?
Adică din aia care se poate reîncărca.
Și de preferat fără nicotină.
Accesibilă ca preț. happy

Am căutat prin online, dar nu mă pricep.
Am avut un viper luat de la un chioșc de magazin. Dar s-a terminat și nu se putea încărca acela.
Deci vreau neapărat reîncărcabil. happy

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

N-am vapat niciodata, m-am oprit la a fuma iqos adica tigari incalzite chipurile.
Banuind ca acest vaping e ala care e promovat ca sanatos ca pui nu stiu ce substante si arome si nu ar fi nicotina nu?
Dar te intrebi ce contin acele "arome"?
Iti mai spun ceva, orice intra in plamani si nu e aer e daunator!
Deci stai departe de vaping si fumat, nu sunt sanatoase!
Am fumat in toate variantele, mi-am stresat plamanii cu cate 4 tigari odata, cu tigari fara filtru, cu tigari cu filtru, cu trabuc, cu tigari din foi turcesti care simti ca iti ard plamanii pur si simplu, le-am incercat pe toate in materie de fumat clasic inclusiv am fumat cu moldovenii de peste prut si metodele lor care mai de care mai traznite precum fumatul la sticla happy dupa ce am incercat tot m-am lasat si bine am facut, devenisem din un atlet adolescent un mos care obosea cand urca 20 de trepte la bloc.

23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tigarile "electronice" (electrice) sunt compuse din urmatoarele arti:
- corpul "tigarii", care are in interior un rezervor pentru lichid, o mica baterie reincarcabila, un fir metalic pentru incalzirea lichidului ("resou" si un contact electric (care cupleaza curentul bateriei pe "resou", adica rezistenta electrica)
- incarcatorul electric (uneori doar un cablu USB) pentru baterie
- lichidul care face "fum" - este ulei de glicerina, in care sunt amestecate diferite arome si/sau nicotina.
Lichidul se poate incarca la oricare tigara electronica.
Partea electrica este incarcabila electric.

| Parakeets explică (pentru Bula):

Ok, mulțumesc, oarecum laughing) dar nu cred că am întrebat din ce e compusă tigara aia. Ci să-mi recomandați una. Una pe care o folosiți voi sau una pe care o recomandați. happy

Dar mulțumesc oricum, am aflat multe azi. happy Deși din ce ați descris, nu cred că există și fără nicotină să pricep? Asta ar fi nașpa. Eu voiam fără nicotină. Doar pentru arome. happy Și pentru a avea un nou viciu de digerat când nu fac față vieții. Pentru că de mâncare deja a obosit organismul.

| Bula a răspuns (pentru Parakeets):

Glicerina e solutia de baza, in care sunt amestecate diferite arome si eventual si nicotina.
Daca pui in tigara doar ulei de glicerina (se gaseste in unele farmacii), si atunci functioneaza tigara, face "fum", dar n-are gust.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

Lasa porcariile, apuca-te de sport. E un viciu foarte misto.

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu creeed, nu și tu. laughing)

Toți TPUașii recomandă lucruri pozitive. Știu că sunt otrăvuri. Dar sper că așa voi scăpa mai repede din Universul ăsta. happy
Un viciu + un alt viciu, rezolvarea perfectă la problemele mele. Aș fi încercat cu toate viciile, dar drogurile deja e too much. Plus că oricum nu vreau să o las pe mama pe drumuri. Aș fi în stare să vând și casa și pe mama, dacă m-aș apuca de din astea tari. Așa că, până atunci mai murim, în Nutela, cu o nicotină și un vinuț alb sau o șampanie și mult stat în frig. Ador frigul, pur și simplu. laughing) Cât de alcool mai tare, precum wisky și votca, am încercat o dată și, dacă am reușit să pun o picătură în gură, că deja mă luase cu palpitații și mi venea să vomit. Nu știu cum suportă masculii treaba asta cu votca și cu wiskiul?! laughing)

Astea sunt convinsă că mă pot ucide încet, încet. De la mâncare oricum simt cum îmi cedează organismul. laughing) Îl simt.

P.S. și plus că vreau o țigară și doar ca să mă simt ca actrițele din filme. Prea toată lumea în filme trage câte-un fum. Vreau și eu. happy Nu degeaba visez pe aici la lumi fantastice și toate nebuniile, dacă nu o fac și eu pe asta cu fumatul. Poate așa, zic, mai vine și o inspirație. laughing) Cam sunt în pană zilele astea. laughing)
Speram că acum cu BlackFriday găsesc ceva ok. laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

Nope, nu vei scapa. Doar te vei chinui mai mult. Orice mizerii de-astea te fac sa te simti prost dar nu te omoara. Nu te sinucizi, minunat. Atunci macar IA SI TRAIESTE! P.S. O mica dedicatie muzicala - https://youtu.be/dn2z19QnEfQ

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

P.S. Probabil ca ai baut tu ceva nasol. Depinde, unora nu le place whisky-ul, asta e. Aseara de exemplu am servit doua beri si un shot de jager cu bailey's si cu inca o chestie, ce naiba o fi fost, si cu o boaba de cacao. Brilliant stuff.

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Știu laughing)

Dar măcar nu mă plictisesc în viața asta anostă. Și poate, poate îmi vine finalul mai repede, totuși laughing)

Dar thanks, Qween!
Ador Qween! big grin
Dar cum se face că de melodia asta nu am auzit?!
Credeam că știu tot de la Qween. laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

Daca nu ai auzit de asta, habar n-ai atunci. Uite inca una de care cel mai probabil n-ai auzit: https://youtu.be/IeBc-c1Yang?si=hnk1UEjgopK7bGC-

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Mna, bărbații adoră whisky-ul laughing)

Eu am crezut că iau foc după o picătură de așa ceva. Și otrava era mai bună, cred. laughing)

| Simpatic a răspuns:

Nu recomandam astfel de otravuri pe TPU happy
Stii ce bine ma simt de cand numai fumez, sa tot fie 4 ani
ma simt ca la 20 de ani laughing

| Parakeets explică (pentru Simpatic):

Păi și cum ai reușit performanța de a te lăsa de fumat?! happy

Dă-mi și mie un pont pentru mâncare. M-a epuizat pur și simplu. straight face
Dar la naiba dacă mă pot lăsa de ea. E un viciu prea mare. sad Dar fizic nu mai pot. Simt cum îmi cedează ficatul, dinții, stomacul, intestinul. Am luat și Prozacul doctorei și nada. straight face
Bine că m-o certat că a zis că degeaba iau prozac pe sărite că astea nu ajută așa. Tre să-l iau zi de zi, și mi-o mărit și doza. Dar nu mă ajută deloc, mai tare m-o găsit foamea de când cu Prozacul ei. straight face

Aș mânca și un lup. Sincer. laughing)
Deci speram că fumul ăla mai calmează naibi foamea asta. straight face

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

Nu exista pont. Incepe sa elimini mizeriile cate una.

| Simpatic a răspuns (pentru Parakeets):

Pai tu abia ai inceput sa fumezi nu?
Eu m-am lasat dupa 12 ani de fumat zilnic.
Am reusit cu greu, dupa vreo 70 de tentative, pur si simplu am zis gata intr-o zi...
Am incercat pana atunci sa trec pe prostii de genul Iqos, fumam mai mult ca inainte! Am incercat apoi guma de mestecat cu nicotina, m-a ajutat dar putin.
Pana la urma vointa.
Daca in prezent as fuma as fuma doar tigari normale, nicidecum rahaturi preucm vaping si alte prostii care sunt mult mai nocive decta tigarile.

Probabil mancarea ta este pe fond de stres, asa apela la un medic psihiatru daca asa avea certitudinea ca am depresie (cum banuiesc ca ai tu), daca nu as merge pe analizele recomandate de un nutritionist si as tine cu strictete acel regim!
In pandemie am luat 9 kg, devenisem obez, toata viata am fost supraponderal ca fost practicant de sport cu greutati, insa in momentul cand am vazut ca ma ingresasem mult, am zis stop, iarasi m-am inarmat cu ambitie si in 10 luni 14 kg am disparut!
Ambitia este totul dar pe langa aceasta uneori este nevoie de mers la medic pentru a vedea daca corpul nostru este in parametri normali, caci la o persoana cu probleme de sanatate nu se mai aplica acest principiu pentru ca si-ar face rau fizic!

| Parakeets explică (pentru Simpatic):

De ce spui că Vaping-ul este mai nociv decât țigara clasică?

Eu știam că țigara clasică e cea mai nocivă. De fapt nicotina, din câte am înțeles. Tocmai de aceea țigara electronică fără nicotină, ar fi trebuit să fie ok.
Plus că acum am auzit o teorie, cu nu știu ce ardere. Că de fapt nu știu ce ardere ar fi nocivă.

| Simpatic a răspuns (pentru Parakeets):

N-am vapat niciodata, m-am oprit la a fuma iqos adica tigari incalzite chipurile.
Banuind ca acest vaping e ala care e promovat ca sanatos ca pui nu stiu ce substante si arome si nu ar fi nicotina nu?
Dar te intrebi ce contin acele "arome"?
Iti mai spun ceva, orice intra in plamani si nu e aer e daunator!
Deci stai departe de vaping si fumat, nu sunt sanatoase!
Am fumat in toate variantele, mi-am stresat plamanii cu cate 4 tigari odata, cu tigari fara filtru, cu tigari cu filtru, cu trabuc, cu tigari din foi turcesti care simti ca iti ard plamanii pur si simplu, le-am incercat pe toate in materie de fumat clasic inclusiv am fumat cu moldovenii de peste prut si metodele lor care mai de care mai traznite precum fumatul la sticla happy dupa ce am incercat tot m-am lasat si bine am facut, devenisem din un atlet adolescent un mos care obosea cand urca 20 de trepte la bloc.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Iqos

| mastadont a răspuns:

Recomand țigările din gama ego aio, vin la pachet cu tot ce îți trebuie în afară de lichid, pe care poți să-l cumperi ori online ori fizic, cu nicotină sau fără, cum dorești.
Țigările reîncărcabile pot fi și cu nicotină și fără, pentru că contează lichidul pe care îl pui și nu țigara. Eu îmi cumpăr de obicei online, de pe www.ivape.ro acolo găsești și țigări ego AIO și lichide cu ce aromă dorești.

| mastadont a răspuns:

Ai grijă însă, când pui prima dată rezistența în țigară, să picuri puțin lichid în interiorul ei pentru a nu fi uscată, că altfel se arde foarte repede, în rest, trebuie doar să reumpli rezervorul cu lichid de câte ori se golește și să schimbi rezistența o dată la ceva timp.

| blackann a răspuns:

Vape-urile alea cu arome si fara nicotina nu se reincarca, sunt de unica folosinta.
preturile sunt intre 30-85 lei in functie de cate pufuri are.
daca vrei d-aa reincarcabila cu lichid d-ala... clar are nicotina si e mai nociva.

| Parakeets explică (pentru blackann):

Aaa, deci cele reîncărcabile au nicotină automat?!
Pfff. Deci n-am rezolvat nimic. Decât să mă obișnuiesc cu gustul de nicotină. straight face

Mersi Blackanne.

| TheGentleman a răspuns:

Aromele au fost interzise. Ori cu nicotina, ori nu fumezi deloc

| Parakeets explică (pentru TheGentleman):

What?!

Cum să fie aromele interzise?!

Mai degrabă, ar fi nicotina, nu? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zmeura