| NoTurbinaNoGood a întrebat:

Pentru cei ce au cumparat produse chinezesti de pe Aliexpress, Joom si altele, am niste intrebari:
1. Ce taxe ati platit?
2. Cat a durat livrarea?
3. De unde le-ati ridicat? (posta vamala sau oficiu postal local)
Fara link-uri si pareri pe dinafara.

Răspuns Câştigător
| schnapy a răspuns:

Eu am cumparat de pe aliexpress niste produse de aproximativ 200 dolari si am avut livrare gratuita prin EMS.(posta) A ajuns cam in 25-30 zile si am ridicat de la posta locala pentru ca era coletul mic. Daca e ceva mai mare se duce la posta vamala si aia iti cer facturi si sa platesti tva.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca e pana in 10 euro nu platesti taxe. Daca da, platesti TVA 19 %.
15-60 zile dureaza livrarea, de obicei pe undeva pe la mijloc.
Recent s-a introdus regula ca cele sub 10 euro sa vina la posta normala dar nu se intampla mereu asa, mai sunt si unele care merg la vama, iar restul mai scumpe de obicei la vama.

| NoTurbinaNoGood explică (pentru Bondarel99):

Si de unde stie posta valoarea exacta a coletului, daca plata se face online?

| Bondarel99 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Chinezul e obligat sa scrie valoarea coletului pe el. Daca e un chinez mai de treaba si ii comanzi de mai mult de 10 euro el poate sa treaca 9 sau 10 euro ca sa te scuteasca de taxe dar nu se intampla mereu asa pentru ca uneori bate la ochi (asta pentru ca cei de la vama trebuie sa stie contine si nu inghit treaba cu un telefon la 9 euro de exemplu).

Răspuns utilizator avertizat
| Ssssmokin a răspuns:

Eu am cumparat de pe gearbest si mi-a venit coletul acasa prin posta. Am un prieten care cumpara foarte des de pe site-urile chinezesti si toate obiectele ii vin prin posta acasa. De taxe am inteles ca daca cumperi un obiect a carui pret este peste 10 euro platesti taxa vamala. Insa nu sunt sigur de asta.