| User165o1 a întrebat:

Pot să comand ceva de pe Wish sau Aliexpress și să îmi vină ca și cum aș comanda din România? Gen prin curier, cu ramburs și fără să plătesc ceva taxă suplimentară.

Răspuns Câştigător
| Feri5 a răspuns:

Durează cel puțin o lună să-ți vină produsul acasă. Nu-ți face mari speranțe în legătură cu asta, că, pe lângă că plătești cu cardul, mai platești și taxă vamală.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Feri5):

O luna? laughing poate o luna așteaptă coletul la BSI București. Eu după un colet aliexpress am așteptat 2 luni și jumătate. Într-o săptămână a ajuns din China în România și apoi 6 săptămâni a așteptat coletul la BSI București. Apoi numai cât s-a plimbat prin OP din România. Și a primit status "în prelucrare și tranzit" de vreo 10 ori. Nu mai comand aliexpress niciodată. Sunt ieftine, dar mai bine lipsă.

| Feri5 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar așa mult durează? Oare de ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Feri5):

Vânzătorii de pe aliexpress sunt serioși. Însă poșta română se mișcă încet și de asta. Vin colete cu tonele din China, apoi toate ajung la BSI ( biroul de Schimb Internațional). Aici deschide coletul, vede ce conține, daca conținutul corespunde cu valoarea declarată pe colet, etc. Dacă trezește suspiciuni vor trimite la poșta vamală unde tu, ca și cumpărător, va trebui sa prezinți anumite acte, facturi, etc care să dovedească prețul real. Apoi va trebui sa plătești taxe +TVA și altele. Mai ales ca din iunie sau iulie s-a schimbat regula pentru coletele aduse din China. E frecție la picior de lemn. Mai bine cumpăr din România, chiar dacă costa mai mult.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Intrebi inainte de comanda cat duce pretul final cu vama, in UE ar trebui sa fie gratuita livrarea din afara UE daca nu depaseste o valoare specifica fara vama. Intereseazate cat e apoi mentionezi la chinez (tot vine din china din wish sau aliexpress) sa puna valoare mica pe colet ca sa nu platesti vama si musca momeala vamesii in caz de control. Ex la mine, am comandat un ROBOCOP de 48cm din Germania valorat in 735 eur, 615£ - germanu a declarat pe eticheta (factura) suma de 100 eur si nu am platit vama deloc. (colet livrat in UK)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic că nu poți plăti ramburs

| Werrich a răspuns:

Comenzile de pe AliExpress ajung la Serviciul vamal și trebuie să verifice coletul. Plus ca se plătește taxa vamala indiferent de preț.

| dinaprilie a răspuns:

Nu poti, fiind magazine din afara tarii care nu folosesc rambursul cum il folosim noi. Ps: stai departe de wish. Sunt mai multe tepe ca pe aliexpress