| UNOmcuunvis267 a întrebat:

Pot sa fac comanda de pe shein dacă am cont de paypal? Și reincarc de la aparatele paypal fara sa fie conectat contul la un card bancar? (Se poate da comanda prin paypal dar nu stiu daca se poate da comanda fara card)

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Paypalul functioneaza si fara card, ca-si trage bani singur din contul tau bancar.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In ceva important: pe Shein NU se face comanda, se cumapara si se plateste online, ca-i un site international, unde nu poti plasa comenzi.

Nici pe paypal nu se fac comenzi, fiindca Paypalul este o platforma d eplati internationale, exact ca o banca, deci acolo nu dai nici o comanda nimanui, doar folosesti sistemul sa faci plati, sau sa primesti bani.

| UNOmcuunvis267 explică (pentru Violleta2022):

Nu m-am exprimat bine știu ca paypal este o platforma de plati. Mersi pentru răspuns! Întrebarea era dacă pot face fără card comanda, ca ei accepta metoda paypal.(Și pot reincarca de la aparatele alea ce sunt în magazine contul paypal )

| SaOCorectamPeVioletaV5 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cumpararea tanti Violeto nu o faci printr-o comanda online?
Efectiv tanti Violeto ai atat de multa aroganta in matale incat cauti cele mai banale intrebari sa mai arunci in oameni cu putin rahat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru UNOmcuunvis267):

Nu stiu despre ce aparate sau magazine vorbesti si unde se incarca cardurile paypal, ca practic NU ai nevoie de card ca sa faci o plata sau o mie de plati cu contul Paypal, putandu-se face cu cea mai mare usurinta doar intrand in paypal si aproband acea cumparatura, unde paypalul (care este deja legat de contul tau bancar si verificat de paypal), isi trage singur banii.
Lucrez de peste 10-12 ani cu paypalul si nu am avut niciodata card de paypal, dar am facut pana aucm mii de trazactii prin Paypal.

| relian a răspuns:

Vrei sa cumperi ceva de pe webiste si vrei sa stii daca poti plati cu paypal asa estre?

Platesti prin Paypal sau cu Paypal daca ai card si doar daca acel webiste accepta plata prin PayPal.

Dai comanda prin paypal, pfff scuze dar ai o exprimare jalnica, mai bine reformuleaza intrebarea.

PayPal nu comanda nimic, nu comanzi nimic de pe PayPal, aia nu vind nimic, doara te ajuta sa platesti ce cumperi tu online, aia e tot.

PayPal este un intermediar intre tine ca si cumparator si vinzatorul de la care cumperi.
Deci este intermediar ca tranzactia sa se desfasoare in siguranta, nici vinzatorul sa dea tapa nici sa ia, la fel si pentru tine.

Acu ca lucrurile is nitel mai clare, ce anume vrei sa faci sau sa stii?

Am spus, vinzatorul este cel care spune, sau care alege prin ce metoda vrea plata a ceea ce el vinde.

Cauti la cel care vinde si vezi ce memtoda de plata accepta, apoi stii ce sa faci, sau daca mai cumperi.

| UNOmcuunvis267 explică (pentru relian):

Mersi pentru răspuns! Nu m -am exprimat bine, dar da vreau sa comand de pe shein și accepta metoda de plata paypal.Eu ma intebram dacă nu am card conectat la paypal îl pot folosi în plăți online? Acum sunt lămurit,

| UNOmcuunvis267 explică (pentru relian):

Chiar dacă pe site ul oficial pe shein nu o arata ca metoda plata, paypal în aplicație o poți alege ca metoda de plata.

| relian a răspuns (pentru UNOmcuunvis267):

La PayPal poti sa ai card sau poti sa nu ai, conteaza sa ai acolo cont. Daca nu ai card, prin PayPal platesti cu cardul de la banca ta, initial asa se proceda, chestia asta cu card dat de paypal este ceva chestie mai noua, acum ceva ani in urma nu aveau asa ceva.

Deci daca aia accepta plata prin PayPal, atunci ca ai card la paypal sau ca nu ai tot poti plati prin ei, PayPal sunt intermediari, asigura tranzactia, tu p[oti plati cu orice card de la orice banca, atit timp cit ai bani pe acel card.
Eu de exemplu nu am card la paypal, cand au introdus cardul, eu aveam deja cont cu ei de f mult timp, miau trimis daca vrea sa am c ard, dar nu am fosot curtios, daca am cont la o banca ce rost mai are sa fac carduri.
Eu platesc cu cardul de la banca mea, doar ca nu folosesc cadru direct pentru ca tranzactia nu-i sigura, ma refer daca vinzatorul imi trage teapa, ori nu vrea sa imi dea banii inapoi, banca mea nu poate face mai nimic, pot ramane cu banii pierduti, ori cu produsul daca mi lau trimis dar nu e ce voiam eu.

PayPal este un fel de martor sa zic asa, platind prin ei,. vinzatorul daca imi trimite altceva decat a postat, paypal ii ia banii si mii da garantat, intelegi?

Vinzatorii care vind prin paypal isi dau contul de la banca lor, paypal are acces la contul lor, iar daca eu care am cuparat le arat celor de la paypal ca produsul nu-i cel postat, nu corespunde cu ce a descris respectivu, atunci ca vor aia ca nu vor, paypal le ia banu inapoi.

Ba uneori nici nu-i platesc, vinzatorii care folosesc paypal trebuie sa aiba ceva activitate pana sa li se livreze banii in cateva zile.Prima data cand vind prin paypal li se dau banii dupa o luna doua, pana vad cei de la paypal ca aia is de incredere etc.

In mare cam despre asta este vorba cu Paypal asta, deci nu-i cine cred unia.
Uiye eu acu luna cea trecut a, cumparat de vreo 4 ori ceva piese la masina si am returnat de fiecare data. Dar am facut plata prin paypal. Daca faceam plata prin cardul de la banca mea, nu mai vendeam eu banii inapoi laughing
De ce? Aia miau trimis piesa, au spus acolo pe website ca se potriveste la masin a mea. Eu am cumparat, pe baza a ceea ce ei au descris, eu le-am spus apoi ca nu-i piesa buna, ei au spous cai buna. Eu am facut poze si am trimis lor si la paypal.
Paypal mi-a dat banu imediat inapoi, deci is asigurat prin paypal.
Daca faceam tranzactia prin card, prin banca mea, banca nu se baga, nu are politici de genul asta, m-ar fi trimis sa discut cu aia sa lamuresc situatia cu cei care miau vindut.

De asta paypal asta e ste asa de cunoscut si apreciat, ori mai orice vinzator cauta plata asa, pentru ca si ei is asigurati la rindul lor.

Chestia ca au facutr si ei carduri da au carduri si ei, dar nu-i obligatoriu sa ai card la ei, dar trebuie sa ai un car de la o banca si pe care sa ai bani.

Scuze ca am scris asa mult, dar nu ai cum explica unele mecanisme sau cum, anume functioneaza un sistem.
Sper ca ai inteles ceva din ce am spus pe aici.

Tu de fapt cumperi de la X dar platesti aluia prin paypal, nu faci comanda la paypal, ei is doara aia care se pun garantie pentru tine si pentru vinzator ca tranzactia sa fie asigurata si nimeni sa nu fie ionselat, pierdut cu ceva.

| relian a răspuns (pentru UNOmcuunvis267):

Da si NU, depinde ce este afisat sau nu este pe acel website.

In cazul in care nu is afisate metode de plata, atunci da poti plati si cu card paypal sau prin paypal pentru ca aia accepta orice metoda de plata.

Cind is afisate metodele de plata si paypal nu-i pe acolo, nu poti plati, iti garantez, trebuie sa platesti cu ce este afisat.
Nu stiu cate ai cumparat, eu am luat destule chestiui, au fost si websiteuri care nu aveau afisat paypal, intrebam si imi spuneau nu pot. deci nu puteam plati prin paypal ca nu acceptau respewctivul website.

De regula nu accepta webisteuri de astea mai neserioase, sau care nu vor sa comunice prea mult, nu stau ei sa bage descriere etc.
Nu vor sa se complice, stiu ca prin paypal clientu daca are dreptate paypal le da banu inapoi, ei trebuie sa plateasca tot, am intilnit si de astia.

Deci daca aia nu vor nu vor, daca au afisat, au afisat prin ce vor sa faca platile.