| anonbv a întrebat:

Salut, a comandat cineva de pe ebay in perioada asta? Ati mai platit la posta acel TVA, judecand ca deja platesti pe ebay TVA cand cumperi si iti vine listat in factura? Am ridicat un colet, tine cont posta de acest TVA deja platit?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

TVA-ul se plateste la absolut toate produsele cumparate, fiindca vine ca pret de vanzare cu tva inclus.
la cumparaturile internationale care depasesc $100 platesti TVA-ul si taxa de vama, cand soseste coletul in vama.

| anonbv explică (pentru Violleta2022):

Mersi frumos, dar atunci noi de ce mai platim deja TVA 19% pe ebay in scopul ca "trimit" ebay datele către statul roman (din cate am inteles). Am printat factura in caz de orice unde se mentioneaza totul. Chiar sunt curios cum va decurge laughing)) sper sa nu platesc TVA de 2ori, totusi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonbv):

De 2 ori nu vei platii TVA, odata ce este mentionat pe factura si achitat online.

| anonbv explică:

Am de ridicat**