| albonifiras06 a întrebat:

Salut, a mai achiziționat cineva produse de pe Amazon, de preferință Amazon US? Dacă da, ați avut o experiență plăcută?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Da, dar daca vrei sa fie experienta placuta, ia frumos de pe co.uk. Economisesti o gramada de timp, nervi, si posibil chiar bani, desi aparent ai mai mult de platit. Depinde mult si ce vrei sa iei.

| albonifiras06 explică (pentru KodrutZ):

Păi trebuie să iau cam multe. Care mi-l recomanzi în cazul acesta?

| KodrutZ a răspuns (pentru albonifiras06):

"Cam multe" nu imi da absolut nici o informatie. Chestiile mai mari de regula nu se prea trimit din USA sau costa ridicol de mult, iar la alea mai mici o sa ai de platit TVA+vamuirea, depinzand de valoare. De exemplu daca iei un telefon/media player/amplificator compact, astea avand maxim vreo 3-400 de grame coletul, din SUA, iar valoarea lor e 200 de dolari, mai ai de platit inca vreo 40-50 transportul si vreo 40-45 TVA+vamuire.

| albonifiras06 explică (pentru KodrutZ):

Prin "cam multe" mă refer la 10-15 bucăți în valoare de vreo $50. Iartă-mă dacă te-am indus în eroare. sad

| KodrutZ a răspuns (pentru albonifiras06):

Aha. Valoare totala, sau $50 bucata? Pe co.uk nu le gasesti? Sau pe ebay, direct din China? Daca imi zici exact despre ce e vorba, pot sa te ajut mai bine. Daca e ceva imoral/ilegal/whatever, poti sa imi trimiti mesaj privat.winking

| albonifiras06 explică (pentru KodrutZ):

50$ valoarea totală, nu e nimic ilegal, niște produse de cadouri pentru magazinul meu. Nu prea le găsesc pe co.uk la același preț și în aceeași gamă, dar mai găsesc, iar pe eBay nu am încredere. Am unulm dintre magazinele acelea ieftine cu lucruri foarte interesante, de calitate, și cum clienții s-au obișnuit cu asta, nu prea pot să aduc chestii scumpe, oricât de bune și folositoare ar fi.

| KodrutZ a răspuns (pentru albonifiras06):

Aha, magazin. Incearca cu incredere pe eBay. Sau vezi de-alde aliexpress, geekbuying, samd. Sunt foarte multe alternative.

| albonifiras06 explică (pentru KodrutZ):

Mersi deocamdată. Dar cum se face cu taxa vamală?

| KodrutZ a răspuns (pentru albonifiras06):

Pai te duci la oficiul postal vamal si te rezolva baietii acolo.winking

| albonifiras06 explică (pentru KodrutZ):

Mulțumesc foarte frumos pentru informație! Îți urez o zi bună și desigur, multe funde. Inclusiv pe a mea.winking

| KodrutZ a răspuns (pentru albonifiras06):

Cu placere. De m-ar imbogati fundele...winking