| bodyguardsmecher a întrebat:

Am comandat un hanorac de la Emag si doresc sa anulez comanda. Produsul este deja predat curierului. Ce pot face?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Intri pe contul tău și ai posibilitatea să anulezi comanda. Sau când vine curierul îi spui să facă retur. Dar varianta cu anularea prin aplicația/ site-ul lor e cea mai bună.
Ai dreptul legal să renunți la comanda ta în termen de 10 zile de la predare (adică și dacă primești pachetul, poți să faci retur). Și la eMAG, ai acest drept prelungit de către ei până la 30 de zile.

Răspuns utilizator avertizat
| Edisor27 a răspuns:

Cand te suna curierul ii spui ca doresti sa faci retur

| TCosminn a răspuns:

Atunci cand o sa te sune curierul sa verifice daca esti acasa ca sa preiei comanda, ii spui ca vrei sa faci retur. Daca vrei sa comanzi altceva, in locul hanoracului, tot de pe eMAG, comanda linistiti si fara probleme. Ei nu au treaba cu comanda ta anulata. E dreptul tau prin lege. Poti face oricand o alta comanda.

| Ode34 a răspuns:

Exista mai multe posibilitati :
1)iei legatura cu cei de la eMAG si le expui problema, spunandu-le ca a fost o greseala ( de ex :fratele tau mai mic a facut asta)
2)pur si simplu nu mai raspunzi la mesajele si/sau apelurile curierului, acesta va fi nevoit sa livreze inapoi comanda fara nicio alta clauza.
Sper ca te- am ajutat, funda?