| denisTiky a întrebat:

Salut, care ar fi cele mai bune geci de iarna? Locuiesc intr-o zona destul de friguroasa, vanturi foarte reci si temperaturi sub 0 grade(in perioada asta). Am cautat geci cu incalzire electrica dar am gasit doar prostii sau unele cu preturi exagerate. Nu as da foarte mult pe o geaca asadar mi-am stabilit un buget de 500 ron. Si vreau sa imi gasesc o geaca care sa tina de cald si cand stai mai mult pe loc, dar care sa mearga cat de cat si la sporturi de iarna(ski/snowboard).
Tin sa mentionez ca am o geaca de la wed’ze pe care o laudau cei de la decathlon ca ar fi numai buna pentru ski/snowboard. Aveau dreptate, este intr-adevar decenta la coborat partia dar problema vine cand urci cu telescaunul, daca mai bate si vantul, ingheti in ea si e cam aiurea.
De asta caut ceva care sa tina cald si cand stai pe loc, dar care sa nu fie nici foarte groasa incat sa nu te poti misca respectiv sa te dai cu placa/schiuri. Credeti ca gasesc ceva pe gustul meu in banii acestia sau mai trebuie sa cresc bugetul?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://www.nike.com/......CU4392-010

puf de rata gri =cea mai buna de intretinut caldura din natura bine aia de gasca e mai buna, nu bumbac ca transpiri rau

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Puful este folosit pentru a vă izola pachetul de puf, pentru a-l face pufos și confortabil, și ca umplutură pentru pernele de puf pentru a le face rezistente, dar susținătoare. Puiul de gâscă și puful de rață sunt, de asemenea, utilizați în alte articole de așternut, cum ar fi paturi de pene și pături, precum și îmbrăcăminte precum jachete și mănuși. Piumul de gâscă este ales pentru căldura luxoasă, moliciunea, rezistența superioară, mansardă și proprietăți izolante, de neegalat de umpluturile sintetice.

Puful de gâscă și puful de rață sunt practic foarte asemănători ca structură, în special în puterile de umplere inferioare. De exemplu, un puf de rață cu putere de umplere de 550 este egal cu un puf de gâscă cu putere de umplere de 550 în ceea ce privește rezistența și capacitatea de izolare. Cu toate acestea, deoarece gâștele sunt mai mari decât rațele, grupurile de puf de gâscă pot fi mai mari decât grupurile de puf de rață. Aceste clustere mai mari, reprezentate de o putere de umplere ridicată, au ca rezultat o izolare mai bună pentru mătase și umpluturi mai pufoase, mai rezistente, pentru perne.

Puful de rață este mult mai puțin costisitor în comparație cu puful de gâscă, cu o excepție notabilă; coborârea din rața Eider, cunoscută sub numele de Eiderdown. Clusterele Eiderdown sunt foarte dense cu „agățare" excepțională. Eiderdown este cel mai moale și mai bun izolant dintre toate pufurile, chiar și cel mai bun puf de gâscă. Ceea ce înseamnă că eiderdown face, de asemenea, cele mai bune mantale și cele mai moi perne din lume. Eiderdown este, de asemenea, foarte costisitoare, datorită rarității sale.

Puful și penele de la rațe pot fi predispuse la un miros „gamy" (puful de eider este, de asemenea, excepția aici). Pe măsură ce prețul pufului de gâscă continuă să crească, vedem puf de rață și pene de rață și de gâscă folosite din ce în ce mai mult în pături și perne ca o modalitate de a reduce costurile. Mulți consumatori presupun pur și simplu că perna „puf" pe care tocmai l-au cumpărat este puf de gâscă, când poate fi de fapt puf de rață, sau un amestec de pene și puf. Acesta este motivul pentru care este important să citiți și să înțelegeți eticheta dreptului de pat.

Eticheta de drept în jos paturile descrie conținutul materialului folosit pentru a umple lenjeria de pat în jos, dar această etichetă nu precizează în cazul în care în jos vine.

Așternuturi din puf de gâscă albă maghiară certificată RDS, fabricate în cascadă

Cumpărați Cascade Made ™ Pătrate și perne din puf de gâscă albă certificată RDS

De unde vine gusa de puf
Majoritatea pufului de gâscă și pufului de rață produs astăzi în lume provine din China. Un procent mai mic provine din Europa, în special din Polonia și Ungaria. Puiul de gâscă provine, de asemenea, din Canada și Statele Unite, în cantități încă mai mici în raport cu cantitatea de puf pe care o produc China și Europa.

Suntem deseori întrebați dacă un tip de puf de gâscă este mai bun decât altul, adică; "Este puful de gâscă maghiar mai bun decât puful de gâscă polonez?" „Este puful de gâscă canadian mai bun decât puful de gâscă maghiar?" Etc.

Cu alte cuvinte, grupurile de puf de gâscă cu o putere de umplere egală vor avea aceeași dimensiune (puterea de umplere măsoară mărimea grupului de puf de gâscă), indiferent de origine. De exemplu, o puf de gâscă de 800 de umplere din Ungaria va avea aceeași calitate ca o putere de 800 de umplere din Polonia sau Canada.

Cu toate acestea, există o singură avertizare. În timp ce Fill Power este standardul industrial pentru măsurarea calității pufului de gâscă, pufurile cele mai fine sunt mai mature, cu clustere mai dense, în comparație cu pufurile mai tinere mai puțin mature. Nu există un standard industrial care să măsoare maturitatea și densitatea unui grup de puf de gâscă. Aceste loturi de puf mat sunt limitate în cantitate și sunt mult mai costisitoare comparativ cu puful de gâscă recoltat în vrac „obișnuit" de pe piață.

Unele dintre cele mai bune exemple ale acestui puf de gâscă matură, cum ar fi puful nostru Plumeria ™, provin din Polonia; dar să luăm acest exemplu și să facem o declarație generală conform căreia puful de gâscă polonez este mai bun decât puful maghiar sau canadian nu ar fi pur și simplu adevărat.

Poate că ați văzut termenul „puf de gâscă european" sau „puf de gâscă alb european" și v-ați întrebat ce înseamnă, exact. Acest puf de gâscă „european" poate fi un amestec de puf de gâscă din orice regiune producătoare de puf din Europa; mai ales din Polonia și Ungaria, dar poate include și alte regiuni din Europa.

Este posibil să observați că nu menționez Siberia ca sursă de puf de gâscă disponibil comercial. Asta pentru că, deși o cantitate mică de puf provine din Ucraina (mărginită de Polonia și Ungaria), puful de gâscă nu provine din Siberia.

Puști și pene
Penele sunt adesea confundate cu puf de către o persoană obișnuită. Dar există diferențe importante de remarcat. Așa cum s-a menționat mai sus, penele au pană (arborele central). Penele „de zbor" se găsesc pe aripile sau coada păsării și vor varia foarte mult ca dimensiune, de la destul de mici până la peste un picior lung.

Penele din pene de zbor sunt relativ drept și nu sunt foarte flexibile. Penele de zbor sunt adesea tăiate în bucăți mici și utilizate ca umplutură ieftină pentru mobilier și perne de canapea etc.

Imagine a unei pene curbate a corpului
O pană de corp cu o plumă „primăvară"

Penele corpului sunt mici și au o pană flexibilă elastică curbată, ca penele prezentate mai sus. Acest tip de pene este adesea amestecat cu puf și utilizat în așternuturi de calitate mai bună, cum ar fi amestecurile de pene și puf găsite în paturile noastre de pene Alto ™ și Stratus ™. Penele nu au un rating de „putere de umplere".

White Down vs. Gray Down
Puful poate varia în culori, de la alb la gri închis, în funcție de vârsta păsării și de anotimpul în care a fost recoltat puful. Culoarea pufului nu-i afectează capacitatea de izolare - cu alte cuvinte, o puf gri închis va izola la fel de bine ca și puful alb de aceeași dimensiune și maturitate.

Din punct de vedere estetic, puful alb este, în general, mai preferabil decât puful gri, deoarece puful gri poate apărea printr-o căpușă fină de puf alb, făcând cuvertul să pară „murdar". Gâsca albă este mai scumpă decât puful cenușiu. La fel ca puful de rață, vedem mai mult puf gri folosit ca o modalitate de a reduce costurile.

În jos și umpleți puterea
Puterea de umplere sau „mansardă" este modul în care sunt definite calitatea și dimensiunea clusterelor de puf. Cu cât este mai mare grupul de jos, cu atât este mai mare puterea de umplere, care este numărul de inci cubi, care se va umple cu o uncie de jos, în condiții de testare de laborator specifice; de exemplu:

Imagine care arată dimensiunea diferitelor clustere de putere de umplere, de la 550 la 900 de putere de umplere

Calitate în jos = confort și rezistență de lungă durată
Puterea de umplere poate varia de la 300 inci cubi pe uncie, la 800 inci cubi pe uncie și mai mult, pentru o calitate superioară.

Pentru plapumele din puf : o plapumă de calitate, cu puf mare, vă va menține mai confortabil, adică; mai cald când este rece și mai rece când este cald, în comparație cu un puf de calitate inferioară. Pentru pernele din puf: o puf de calitate superioară va avea ca rezultat o pernă mai pufoasă și mai rezistentă, uncie pentru uncie, comparativ cu o puf de calitate inferioară.

Efectul Fill Power este puțin mai ușor de văzut cu perne din puf. Iată câteva informații suplimentare despre puterea de umplere și pernele din puf, împreună cu un videoclip care arată diferența de rezistență și fermitate de calitate inferioară și și puf de gâscă cu putere de umplere de calitate superioară.

Folosim doar puf de cea mai bună calitate în pături și perne. Păturile și pernele noastre din puf Cascade Made ™ sunt umplute cu puf de gâscă albă maghiară certificat RDS 700, 800 și 900.

Plapumele și pernele noastre canadiene oferă o puf de gâscă albă canadiană de 850 de umpluturi, un puf de gâscă albă poloneză de 800 umpluturi deosebit de matur și dens care, datorită „agățării" sale excepționale (la fel ca Eiderdown), este considerat a fi printre cele mai bune puf de gâscă albă în lume și Eiderdown.

Mai multe detalii despre Plumeria Bay® Maghiară, Canada și polonez în jos de gâscă

Densitate și agățare în jos a clusterului
Puterea de umplere este importantă și este pe care toată lumea se concentrează ca o măsură a calității, deoarece este relativ ușor de măsurat și cuantificat. Dar „densitatea" și „agățarea" sunt cel puțin la fel de importante atunci când se evaluează cea mai înaltă calitate.

Densitatea este un atribut al pufului matur. Un ciorchin mat cu puf cu un centru mai dens va izola mai bine și va fi mai „rezistent" în comparație cu un ciorchin imatur cu puf de aceeași dimensiune.

imagine a ciorchinilor maturi și maturi
Ciorchini cu aceeași putere de umplere. Clusterul matur este mai dens și de o calitate mai bună

Agățarea este un atribut de puf de eiderdown și puf de gâscă foarte matur, cunoscut și sub denumirea de „puf lipicios". „Agățarea" se găsește atunci când se dezvoltă cârlige minuscule pe filamentele individuale ale unui grup de puf. Piumul de gâscă albă polonez găsit în plapumele și pernele noastre Plumeria ™ este exemplar din cel mai fin puf de gâscă matură, cu atribute superioare de putere de umplere, densitate și agățare.

Iată o imagine care arată acest „agățat" în acțiune!

o imagine care ilustrează „agățarea" pufului matur sau „pufos lipicios"
Foarte matur „lipicios" din puf de gâscă

Curățenie, oxigen și turbiditate
Curățenie : curățat necorespunzător poate avea probleme cu parul, acarienii și mirosurile. Cei mai mulți oameni care au o reacție la puf se confruntă de fapt cu o reacție la parul și acarienii prafului în puf murdar.

Există câteva teste importante care îi ajută pe producători să se asigure că puful este curățat corespunzător; Oxigen și turbiditate.

Testul numărului „Oxigen" măsoară prezența materialului organic.
Cu cât este mai mic numărul „Oxigen", cu atât mai bine, într-un interval de la 1 la 30+. Standardele SUA impun ca numărul minim de oxigen să fie de 10 sau mai mic.
Testul de turbiditate măsoară cantitatea de praf și alte solide neorganice care pot fi prezente în puf.
Cu cât este mai mare „numărul de turbiditate, cu atât mai bine, într-un interval cuprins între 20 și 1000. Nu există un standard minim pentru turbiditate în SUA.
Toate pufurile de gâscă Plumeria Bay® și pufurile de gâscă sunt atât de curate încât sunt considerate a fi „hipoalergenice", cu turbiditate care măsoară de obicei între 900 și 1000 și oxigen, întotdeauna cu mult sub minimul admis de 10, de obicei 4, 8 sau mai mic. Cum se curăță puful nostru.

Jos: Cea mai bună izolație, natural
Uncie pentru uncie, puf de gâscă este cel mai bun izolator ușor cunoscut, natural sau sintetic, cu excepția eiderdownului. Structura unică tridimensională a grupului de puf creează mii de mici buzunare de aer. Aceste buzunare de aer, create de fibrele de puf, oferă capacitatea superioară de izolare pentru care puful este cunoscut.

Calitatea în jos este, de asemenea, extrem de rezistentă - capacitatea de a fi comprimată, apoi revine la forma originală cu toate aceste buzunare de aer minunat de calde. Niciun alt material nu este la fel de rezistent ca un pachet mare de înaltă calitate, cu excepția eiderdown-ului.

Piumul de gâscă este, de asemenea, extrem de respirabil în comparație cu alte materiale. Permite trecerea vaporilor de apă, îndepărtându-l prin filamente, păstrând în același timp căldura în buzunarele de aer.

| denisTiky explică (pentru RAY):

Multumesc de raspunsul tau foarte pe scurt despre puf si pene. Apreciez?

| RAY a răspuns (pentru denisTiky):

Aveti alergie la citit, inteleg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi în mai multe magazine si alege-ți una călduroasă.

| denisTiky explică (pentru anonim_4396):

Nu prea sunt magazine aici unde stau, sunt vreo 2-3 dar am vazut ce fel de marfa au.