| Cipryka115 a întrebat:

La amplificatorul Pioneer A-30-S am o pereche de boxe Pioneer CS 3070. Le leg intr-un speaker A sau B si o boxa se aude tare si unde se aude incet.
Imi puteti spune din ce cauza se intampla asta?
Multumesc!

3 răspunsuri:
| Soricelul69 a răspuns:

1 Poate fi problema de la amplificator, incearca o alta boxa si vezi daca se aude la fel la A si la B
2 Boxele pot avea o problema, nu stiu sigur ce fel de problema, si eu am cumparat niste boxe ovale ( chinezesti cred) care s-au auzit bine la inceput, dar acum una se aude mai tare si una mai incet straight face

| Cipryka115 explică (pentru Soricelul69):

1.Nu are nici o problema amplificatorul.
2. Boxe chinezesti ai tu nu eu! Da?!winking.
3.Umbla la firele de la ampificator.Scoatele, mai taie din ele un pic daca s-au inegrit si e ca si nou!

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Cipryka115):

In primul rand stai linistit ca si ale tale-s chinezesti, nu te aprinde degeaba. In al doilea rand problema poate fi ori de la amplificator ori de la boxe deci userul de mai sus nu vorbea aiurea. Plus ca oricat le-ai lua apararea, alea-s scule de facut galagie, de obicei chestiile astea nu-s facute cu simt de raspundere. N-ai cum sa fii sigur pana nu stii nitel electronica/testezi cu alte scule sa vezi unde e problema/mergi la service cu ele.

LE: Te apuci sa dai sfaturi acum? Cablul nu se innegreste, ci oxideaza (presupun ca la asa "scule" nu trebuie cupru OFC, nu?)