| Cipryka115 a întrebat:

La amplificaorul Pioneer A-30-S am boxe pioneer cs 3070 si vreau sa mai cumpar inca un set de boxe http://www.electronic-star.ro/......_i2535.htm
. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Conform specificatiilor amp-ului, ai nevoie de boxe pe minim 8 ohmi (variabila 8-32 ohmi) pentru a cupla ambele canele (A+B). Boxele din link-ul tau, pe langa faptul ca-s niste pocnitori (nu, nu-s Hi-Fi dupa cum minte producatorul), au impedanta diferita pe difuzoare (probabil 4ohmi pe mid-bass si 8 ohmi pe mid si tweeter), deci nu e recomandat sa le folosesti.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca reusesti sa faci ca impedanta boxelor sa fie sub impedanta canalelor amplificatorului, vei arde amplificatorul. Deci, atentie mare!

| Cipryka115 explică (pentru Salontanul):

La Boxele alea de pe site scrie impedanta 4-8 ohm, deci ar fi bune?

| Cipryka115 explică (pentru Salontanul):

La boxele de pe site-ul acela arata 4-8 ohm, deci sunt bune?

| Salontanul a răspuns (pentru Cipryka115):

Ele sunt bune dar trebuie sa le inlocuiasca pe cele vechi. Daca le pui in paralel se va arde amplificatorul. Daca le pui in serie nu se va auzi de cat foarte slab.

| Cipryka115 explică:

Nu vreau sisteme, vreau decat 2 boxe care sa se potriveasca cu amplificatorul Pioneer A-30-S si boxele tot de la pioneer CS 3070!

| Cipryka115 explică:

Daca au toate aceiasi ohmi, se va mai arde ceva?