| HTH a întrebat:

Salut! Mă interesează sa cumpăr un apartament in Cluj si nu ma pot decide intre zone, eu nefiind clujean. Ar fi zona de intrare din Borhanci, zona Iris si zona Podului Portelanului.
Ce sfaturi imi dati?
Multumesc!

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un sfat dat astfel nu te ajută. Trebuie să vizitezi acele zone, să vezi cu ochii tăi. Apoi să vezi ce interese familiale ai. Ai copii, de ce vârstă, la ce școală merg? Ai mașină? Unde o parchezi? Ori aceste zone sunt mari, depinde unde este în ele apartamentul, unde mergi la compărături.

| HTH explică (pentru sadrian46):

Multumesc pentru raspuns, ma gandeam sa primesc cateva pareri generale despre aceste zone pe care, cu siguranta le-am vizitat. Totusi, una e sa vizitezi si alta e sa auzi pareri ale oamenilor ce stau acolo sau in vecinatatea zonelor.
Nu am copii si nici nu planuiesc iar referitor la masina, din cate am observat, toate imobilele dispun de parcare.

| dinaprilie a răspuns:

Criteriile fiecaruia pot fii diferite, rau. Spre ex eu as cauta dupa: banii pe care ii am in buzunar, infrastructura zonala ( apa calda, caldura, canalizare etc ), zgomotul care vine din strada, zgomotul care vine de la vecini. Altfel toate sunt aproape la fel.

| Vântulalb a răspuns (pentru dinaprilie):

Stai in Cluj?
Ca vorbesti de apa calda, caldura, canalizare, de parca ai fi in Bucuresti la tara.

| dinaprilie a răspuns (pentru Vântulalb):

Daca acolo nu sunt probleme si este doar lapte si miere atunci ignora mesajul meu.

| Vântulalb a răspuns:

Buna.
In Borhanci, in nici un caz.
Daca nu ai alte variante, alege intre Iris si Podul Portelanului. Cred ca Iris e in dezvoltare acum.
Asta e sfatul meu de "vecin" de Cluj. Dar poate vin clujeni si iti spun mai bine.

| HTH explică (pentru Vântulalb):

Imi poti spune te rog cateva aspecte negative ce te determina sa fii asa impotriva acelei zone?

| Vântulalb a răspuns (pentru HTH):

Ce ma determina sa fiu asa impotriva?
Pai ziceai ca nu cunosti Clujul. Cum pui intrebarea, inteleg ca iti place.
Succes!

| HTH explică (pentru Vântulalb):

Am fost "in vizita" si mi-a placut, dar nu stiu ce parere au oamenii ce stau acolo. Eu te intrebam de ce esti impotriva pentru ca voiam sa stiu punctual care sunt dezavantajele acelui loc.
Mersi!

| Vântulalb a răspuns (pentru HTH):

Eu nu stau acolo.

| HTH explică (pentru Vântulalb):

Ok, atunci de ce crezi ca nu e o zona buna? Are o reputatie proasta in Cluj sau?