| Nikolaus a întrebat:

Nu înțeleg un lucru. Cum fac site-urile care vând cărți cu prețul redus sa nu dea faliment?
Haideti sa dau un exemplu:
Site-ul elefant.ro. Ei, vinde mai multe lucruri dar sa luam cărțile de exemplu. Fie un roman de la RAO care e scump, sa zicem ca unul e 40 de lei. Ei, eu primesc pe email de la elefant un cupon de 50% reducere (e valabil pentru oricine, nu doar pentru mine) pentru orice titlu (inclusiv cartea mea) si imi mai oferă și transport gratuit oriunde (ala costa 9.9 lei). Cum nu ies oamenii ăștia în minus? Adică nu înțeleg. Trebuie sa plătească curierul (dar dacă e gratuit, iesi în minus, logic, nu?) si dupa daca eu pun cuponul ala din 40 ajung la 20, iar editurii RAO cred ca trebuie să-i dai tot 40 de lei, reducerea ai oferit-o ca asa ai vrut tu, nu a venit de la RAO (pentu ca simultan poți aplica cuponul si la Polirom si la alte edituri).
Deci cum sta treaba cu vânzările acestea? Știe cineva să-mi explice?
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Ei cumpara carti in masa, si nu le iau cu 29 de lei si ti le vand tie cu 30. Ei le iau cu 5-10 lei si apoi ti le vand tie la reducere, cu 20 lei. Si daca le vand cu pret foarte mic comparativ cu pretul de cumparare, ei nu ies in pierdere. Se numeste investitie de lunga durata, in modul asta atrag atentia, isi asigura clientela etc. Din cate stiu e cel mai mare mall online din tara, dupa Emag. De asta isi permit sa dea tot felul de tickete cadou si altfel de lucruri. Parerea mea e ca se pricep foarte bine la marketing. Maine- poimaine or sa vanda si frigidere.

1 răspuns:
| KodrutZ a răspuns:

Elefant merge in pierdere. Asta ti-o spun cu informatii din interior. De ce fac asta? Fiindca spera sa prinda o cota de piata suficient de mare cit sa ii preia amazon sau ebay si sa merita alea cateva milioane de euro in minus pe care au fost nevoiti sa le suporte ca sa ajunga lideri. Legat de curieri, astia mari gen eMAG sau elefant platesc de vreo 5 ori mai putin decat tine sau mine, poate chiar de 10 ori mai putin. E vorba de contracte de volum, alte povesti. Totul se bazeaza pe rulaj si minimizarea pierderilor pentru a ajunge sa controlezi o cota de piata cit mai mare. Plus de asta, elefant parca vinde si ebooks, iar piata aia e in crestere, iar marja de profit acolo e foarte buna.