| Kevinn2000 a întrebat:

Salut.
Pe Aliexpress un gopro hero 7 black costă aproximativ 1.100 lei cu multe accesorii la el, iar cu câteva accesorii costă 800 lei.
Pe site urile din România, cum ar fi eMAG, costă cu câteva sute de lei în plus... Întrebarea mea este dacă este la fel de calitativ cel de pe Aliexpress. Aș prefera să aștept 1-3 luni să ajungă comanda decât să dau cu vreo 400-500 de lei în plus...

18 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Vezi că de pe AE o sa ai de plătit ȘI vamă, ȘI TVA (inclusiv pe valoarea transportului).
Deja o să te apropii de valoarea celor de aici. Dar o să ai dezavantajul așteptării și al lipsei oricărei garanții.

| Kevinn2000 explică (pentru mihai69):

La unele produse scrie " free shipping ", asta înseamnă că transportul este gratuit.
Iar la gopro hero 7 black, transportul este gratuit, de aia am și pus această întrebare. Dacă era 100$ transportul, nu mai întrebam.
Dai un search pe Aliexpress să te convingi că este gratuit transportul la acest gopro. Sau dacă vrei iti dau eu link direct.

| Kevinn2000 explică (pentru Kevinn2000):

Transportul este destul de mare la obiecte mari, cum ar fi o bicicletă, un pat etc.
La obiecte mici, prețul transportului este mic sau gratuit, depinde.

| mihai69 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Ok, nu e relevant. Eu doar am menționat că vei plăti TVA inclusiv pentru el, DACĂ există.
Oricum, 19% la cât ai zis că te costă acolo înseamnă deja vreo 200 lei. Mai aduni și taxa vamală și vezi ce sumă totală ai de plătit până la urmă pentru un produs pe care POATE o să-l primești la Sfântu-așteaptă (cum mă cert eu acum cu un țepar de acolo pentru o amărâtă de comandă de 70 €) și fără vreo garanție.

| Catrice a răspuns:

După mine, AliExpress de wish cu alta denumire.

| Kevinn2000 explică (pentru Catrice):

Ai comandat vreodată de pe Aliexpress? big grin

| Catrice a răspuns (pentru Kevinn2000):

Eu nu, cunoștințe. n-am avut niciodată încredere în siteuri străine cu preturi reduse.

| Kevinn2000 explică (pentru Catrice):

Nici eu n am avut încredere totală, dar m-am riscat, și bine am facut, majoritatea produselor pe care le am comandat sunt bune si ieftine. Chiar am rămas plăcut surprinshappy

| hacktek a răspuns:

80% din marfa de pe AliExpress e contrafacuta.

| Kevinn2000 explică (pentru hacktek):

Eu am auzit altcevalaughing
Am auzit că este mai ieftin pe Aliexpress, pentru că au rămas multe produse nevandute, iar în loc să le distrugă, le vând la un preț mai mic, neavând loc de depozitare pentru atât de multe produse.
Nu știu unde ai auzit tu că 80% din produse sunt contrafăcute, dar cine știe, posibil să ai dreptate.

| hacktek a răspuns (pentru Kevinn2000):

Am patit-o pe propria-mi piele. Daca nu scrie in titlul produsului "100% Original / Genuine", atunci este fake.
Avantajul pe AliExpress este ca vanzatorul nu te va minti asupra calitatii produsului; inainte de a comanda, ia legatura cu vanzatorul si cere-i toate detaliile despre produs.

| Kevinn2000 explică (pentru hacktek):

Nu stiu ce să zic, posibil sa ai dreptate, dar eu am dat comanda de cam 35 de produse, mi-au ajuns aproape toate ( fără vreo 6 produse ) și sunt mulțumit de majoritatea. Mai puțin de un hanorac și un shaver. În rest au meritat toate, după părerea mea.
( Shaverul era foarte bun, doar că după ce s-a terminat bateria, și dupa ce l am încărcat, funcționează câteva secunde și se consuma toată bateria, în loc să funcționeze câteva ore noon stop )

| hacktek a răspuns (pentru Kevinn2000):

Nu fa confuzie intre "original" si "bun". Fara indoiala ca sunt lucruri avantajoase pe AliExpress. Ideea e ca sunt si marfuri care imita marfa altui producator consacrat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru hacktek):

Amuzant. Mai ales cand scrie genuine, atunci NU E. E ca un fel de "hai la mine pana sus ca nu iti fac nimic" sau "nu mint, sa moara mama" si altele de genul. P.S. Am comandat de pe Ali, ca sa fie clar. Exista si magazine oficiale ale unor branduri mari si serioase precum Xiaomi, Ugreen, dar si o gramada de fake-uri si produse facute "in fundul curtii". Legat de marele avantaj al AE, nu are treaba faptul ca vinzatorul nu te va minti - te va minti si o va face, ca nu il doare gura/tastatura - ci ca iti poti cere banii inapoi fara prea multe explicatii si ii vei si primi. Bine, e de preferat sa nu faci asta in mod repetat si pentru ca nu iti place tie produsul. De exemplu am primit o husa pentru un telefon, nu se potrivea neam, am cerut banii inapoi, am demonstrat cu poze ca era complet pe linga telefonul pentru care se presupunea ca e, am primit banii si am ramas si cu aia.
@Kevinn2000: Legat de shaver, l-ai desfacut sa vezi ce baterie/acumulator are si sa ii inlocuiesti eventual cu ceva decent?

| ROberrt86 a răspuns:

Stim cu totii ca eMAG a mai avut antecedente cu colete stricate ( pot spune din propia experienta, mi-au adus calculator busit). Dar bine, problema lor cea mai mare e ca nu au firma propie de curierat. Iti recomand Aliexpress

| Kevinn2000 explică (pentru ROberrt86):

Am auzit că uneori trimit colete care nu corespund, ori cu produse stricate, dar cred că se întâmplă rar. Adică sper, că am dat aseară 5 comenzi de pe Emag laughing
Eu vreau să stiu dacă gopro hero 7 de pe Emag e mai prost calitativ sau nu decât gopro hero 7 de pe site urile din România...

| Werrich a răspuns (pentru ROberrt86):

SameDay e firma de curierat al eMAG.

| ROberrt86 a răspuns (pentru Werrich):

80% din actiuni apartine celor de la eMAG, nu e firma propie.