| Nikolaus a întrebat:

Știți vreun site sigur de unde pot cumpăra ochelari de vedere(rama) RayBan si sa fie original? Zic site ca eu nu stau într-un oraș prea mare in care sa am magazine RayBan... Am încercat pe rayban.com dar bineînțeles ca nu transporta si in tara noastră... Ma interesează modelul RB5184.
Acum câteva întrebări despre ochelari in general :
Dacă iau rame de pe net si ulterior ma duc la un magazin de asta de optica si le dau rama, imi pot pune lentilele pe ea fara a strica rama eventual? Mai exact, - 0.5 pe un ochi si-0.75 pe altul.
Daca iau rama de pe net cum aleg sa fie potrivita pentru capul meu? Adică sa nu stea nici larg, nici strâmt? Atât deocamdată. Merci.

2 răspunsuri:
| Camelia53 a răspuns:

Uite aici: http://www.optinova.ro/ochelari-de-vedere/?brand=ray_ban (http://www.optinova.ro/brands/Ray-Ban)
Poti sa ti le pui asa fara ca sa ti se strice rama, dar nu iti recomand!
Pe site-ul care ti l-am dat eu de mai sus scrie in paranteza sau la informatii marimea (trebuie sa iti sti propria marime sau macar sa aproximezi)

Sper ca te-am ajutat, dar mie nu prea mi se pare Ok ideea de a cumpara ochelari sau rame de pe net, una e sa-i vezi tu si sa-i probezi si alta sa aproximezi si sa speri ca sunt buni, dar daca zici ca stai intr-un oras mic in care nu gasesti magazine rayban atunci poti sa iei si de pe net. ☺

Funda?

| Nikolaus explică (pentru Camelia53):

Uite ce e. Ultimul site pe care l-am vizitat înainte sa pun întrebarea a fost chiar ala si ghici ce. Nu are modelul care îl vreau.De asta am dat si modelul in întrebare."Poti sa ti le pui asa fara ca sa ti se strice rama, dar nu iti recomand!". N-am înțeles ce-ai vrut sa spui aici... Cum adică nu recomanzi ce? Rama vine cu lentile din plastic, deci clar trebuie schimbate sigur...