| hUnTERRRRRR a întrebat:

Daca am trimis un colet prin posta cu mandat postal voi primi banii acasa sau trebuie sa merg dupa ei?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Acasă primești înștiințarea că ai mandatul la oficiu. Și te duci să-i ridici de acolo

| Bondarel99 a răspuns:

Adica ramburs? Da, ar trebui sa ti-i inmaneze postasul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bondarel99):

Dacă a zis mandat...

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu folosește nimeni expresia "am trimis un colet cu mandat".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bondarel99):

Deci pentru tine mandat e sinonim cu ramburs?laughing

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru tine ce inseamna colet cu mandat?

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect trebuia sa spuna "colet cu mandat ramburs" pentru ca asta e termenul folosit de Posta Romana.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bondarel99):

Înseamnă că îți vine însțiințare acasă și mergi la poștă să ridici. Permisul de conducere cum vine?

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de posta, mie mi-au adus mereu banii de ramburs acasa.
Omul a trimis un colet cu ramburs (nu exista mai multe tipuri de ramburs, in afara de cele cu post restant, dar e putin relevant) si asteapta banii. Asta bineinteles daca cel caruia i-a trimis coletul va merge la posta sa il ridice. Daca nu il ridica, va trebui sa scoata iar din buzunar 10-15 lei sa il ia inapoi. Eu nu ma mai risc sa trimit vreun colet cu ramburs, nici macar la curier, sunt o gramada de persoane neserioase.