| Alexandru141412341 a întrebat:

am dat duminica comanda la Altex si am observat ceva, scrie jos asta In cazul in care comenzile nu pot fi onorate din cauza lipsei stocului pentru produsele/serviciile achizitionate, vei fi informat in cel mai scurt timp.

De asemenea, pentru comenzile care au fost deja achitate, sumele de bani vor fi rambursate fara costuri suplimentare in termen de 14 zile lucratoare.

Ne cerem scuze pentru eventualele neplaceri si te asiguram ca facem tot ce este posibil pentru a ne imbunatati permanent serviciile.

Vreun sfat?

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Acest mesaj ascunde adevarul despre vanzarile pe internet.
NICI O FIRMA care vinde pe internet nu are pe stoc toate produsele, in cantitati nelimitate, doar reduse.
Ar fi imposibil, atat fizic, cat si economic.

La majoritatea ofertelor pe internet, comanda este trimisa direct importatorului sau producatorului, care trimite marfa ceruta direct la cumparator, in numele vanzatorului de pe site sau trimite la vanzatorul de pe site, care o re-trimite cumparatorului (cu acte noi).
Clientul cumparator primeste marfa dupa mai multe zile sau chiar saptamana din cauza transportului dublu.
Ca urmare, cand ati comandat un produs si acel produs nu ajunge in 3 zile lucratoare la dvs. prin curier, atunci avem de a face cu asemenea situatie.

Acesta este si motivul pentru care banii se ramburseaza abia peste 2 saptamani (14 zile).
Daca marfa ar fi fost in evidenta vanzatorului (site-ului), atunci - in era calculatoarelor - clientul ar putea vedea instant actualizat daca o marfa nu mai este pe stocul lor.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa si?

| Alexandru141412341 explică:

Ce inseamna asta?

| Informativul a răspuns:

Inseamna ca produsul pe care l-ai comandat nu mai e in stoc si daca ai platit deja acel produs vei primi bani in 14 zile lucratoare. Funda?

| AnonimCuDiploma a răspuns (pentru Alexandru141412341):

Inseamna ca daca produsul comandat nu e pe stoc vei fi informat si iti vei primi banii inapoi daca ai platit deja.

| FaraNumePls a răspuns:

Vei primi banii înapoi daca acel produs nu mai e în stoc

| Bondarel99 a răspuns:

E doar o Înștiințare, dacă nu era pe stoc ai fi aflat pana acum, deci nu ai de ce sa-ți faci griji.

| Alexandru141412341 explică:

Am dat comanda duminica, am pus ca platesc la livrare.

| Alexandru141412341 explică:

Cand i-am dat comanda duminica era in stoc. Poate aia e o avertizare poate l-au pus deja pe curier. Poate aia e o avertizare in caz ca...