| هوراس a întrebat:

aș vrea să îmi iau un abțibild, care costă 8 dolari (transportul 1 dolar) de pe un site american. știu că taxele vamale se plătesc doar pentru obiectele de peste 150 de euro... problema e : voi plăti taxe vamale sau nu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chestia e în felul următor.
Am câteva zeci de comenzi finalizate prin ebay.
În cazul acesta plătești doar depozitarea produsului, care costă în funcție de durată (vei plăti 2-3 lei) și nimic altceva.

Mai nașpa, să spunem așa, este faptul că produsul va ajunge în 2-3 săptămâni. Au fost cazuri când mi-a ajuns un produs și după o lună.

Și ca un sfat. Comandă produse doar de la persoane cu un feedback pozitiv (de preferat peste 95%).

Pentru alte produse, care depășesc valoarea de 10 euro, se va aplica o taxă (TVA).

Succes.

| هوراس explică (pentru anonim_4396):

Da și eu tot de ebay vorbesc big grin de acolo vreau să îmi iau :d are feedback mare, 99%, deci eu zic că e ok big grin nu e problemă cât durează, atâta timp cât sigur vine happy

22 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Hahahahahaaaa. TVA se plateste peste 10 EUR, oficial vorbind. In alta ordine de idei, cine crezi ca isi pierde timpul sa iti taie chitanta pentru vreo 4-5 lei cit ti-ar lua tie TVA la stickerul ala?

| هوراس explică (pentru KodrutZ):

Băi șmechere vezi-ți de treabă că nimeni nu te-a întrebat nimic aici, așa că nu te mai băga ca musca la căcat ca și la alți utilizatori... doamne ce căcaturi de oameni există :-8

| KodrutZ a răspuns (pentru هوراس):

Dragul mosului, vezi ca ti-am raspuns ontopic si, se pare, am avut si dreptate. Poate ca aveai de gind sa te iei de altcineva si mi-ai trimis mie mesajul ala...
@DanaQ: Mai recent, inclusiv coletele din US cu valori mici si usoare (gen CD-uri, stickere cum are el, reviste) nu mai trec prin oficiul vamal judetean, ci iti ajung direct la posta de care apartii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

... sau acasă!

Am întâlnit cazuri; e posibil.

| هوراس explică (pentru anonim_4396):

Mai mult de 50 la sută să vină în 13-15 iunie. cam pe atunci aș vrea să îl am

| anonim_4396 a răspuns (pentru هوراس):

Este posibil ca produsul să nu-ți fie livrat imediat, mâine sau poimâine. Poți aștepta și două-trei zile până va fi livrat, ia în calcul și acest aspect.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, da, asta cu conditia sa te gaseasca postasul cind il aduce. Pe mine de obicei nu ma gaseste...

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Să știi că odată a rătăcit-o, și am avut noroc că doamna de acolo de la poștă a fost amabilă, și a avut răbdare să mi-l caute într-un teanc de avizuri.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Eeeei, eu am patit destule cu avizuri neajunse, reclamatie direct la Bucuresti, cazut ceva capete prin oficiul meu postal, acuma numai nu imi dau saru'mina tantile de la ghiseu, desi nu cu ele era problema...

| DanaQ a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu am luat acum cca 2luni un mouse de pe ebay de la un vanzator din China si mi-a ajuns la vamala... Poate s-au mai schimbat lucrurile intre timp... bine ar fi!

| هوراس explică (pentru anonim_4396):

Stau la bloc... poate îl lasă acolo la căsuța poștală de la bloc laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Coletul va ajunge la Poșta Română Vamă din orașul tău.

Am zis aproximativ 2-3 săptămâni. Depinde din ce țară este trimis, și prin ce serviciu.

Verifică bine utilizatorul, înainte de a comanda ceva de la el.

Dacă mai ai alte întrebări te rog să mi le adresezi.

| هوراس explică (pentru anonim_4396):

Da, mersi mult de ajutorwinking happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru هوراس):

Mi-a făcut mare plăcere să te ajut! happy
Mult succes!

| هوراس explică (pentru anonim_4396):

Ok, dar încă o întrebare, cam cât la % ar putea veni coletul dacă comand mâine (29 mai) să vină pe 12-13 iunie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru هوراس):

Aproximativ. Depinde de serviciul de transport ales de vânzător. Nu-ți pot da informații cu exactitate din punctul acesta de vedere, îmi pare rău.

Îl vei primi într-un plic...

Dacă nu-ți va ajunge acasă, va trebui să te duci la poșta din orașul tău, mai exact la vamă. Vei primi un aviz, prin care te va înștiința că produsul a ajuns la poștă, în maxim 2-3 zile va trebui să-l ridici.

| DanaQ a răspuns:

Din cate stiu, se percepe tva 24% pentru valori mai mari de 10 euro pana in 1500 de euro, daca nu ma insel. Dupa care se aplica taxe vamale in valoare de cca 2.5% din valoarea coletului. Deci tu nu o sa platesti nimic. Daca vine coletul din US, in cca 2sapt. il vei avea la posta vamala.

| هوراس explică (pentru DanaQ):

Deci. nu de la poșta română?

| DanaQ a răspuns (pentru هوراس):

In cazul in care coletul trimis din US trece printr-o tara europeana, atunci coletul tau va ajunge la posta romana, altfel, la cea vamala. De exemplu, coletele de pe iherb.com ajung in Ro. prin Germania si de aceea, ele la noi vin la posta normala, nu la cea vamala. [asa mi s-a spus, nu am comandat de pe acel site pana acum].

| subzero00ro a răspuns:

Nu vei plati taxe vamale, dar este recomandat sa cumperi de pe e-bay

| Holovatec a răspuns:

AM componente laptop si baterie TOSHIBA TEL0751776752