| VaLy XL a întrebat:

Ce inseamna "Comanda finalizata" de la istoric comenzi eMag? Am trimis comanda vineri si imi scrie ca azi trebuie sa ajunga, 31.12. 2012. Am sunat la DPD (curier) si mi-a zis ca la adresa respectiva (a mea) nu este nici un colet. Stiti cumva ce s-ar fi putut intampla? Dau funda celui mai bun raspuns detaliat.

Răspuns Câştigător
| Ycu a răspuns:

Deci situatia e in felul urmator, comenzile online se inregistreaza la eMAG printr-un cont facut de cumparator, ulterior facandu-se comanda dupa acel cont ca sa iti trimita produsul, trebuie sa verifice printr-un apel dat la interval de 24 de ore dupa ce ai dat comanda sa vada daca comanda nu este degeaba, daca tu confirmi telefonic comanda pleaca, cand faci comanda tu confirmi cum vrei sa platesti numerar la usa (curierului) sau prin card, comanda se duce la curierul lor care nu trebuie neaparat sa fie DPD au curierul lor personal cred, daca scrie finalizat inseamna ca, comanda numai tine de ei si este la curier, ai incredere in eMAG pentru ca sunt seriosi, comanda este la curier si daca au zis ca pe 31 iti aduce comanda asa va fi, daca nu poti sa telefon maine la eMAG (fiecare comanda are un numar de inregistrare) ii spui numarul si zici ca nu ai primit si sunt sigur ca se va remedia. Toate cele bune. La multi ani.

11 răspunsuri:
| cristif a răspuns:

Daca iti scrie in Istoric "Comanda finalizata" inseamna ca pachetul a ajuns la destinatie. Poate cand ti-ai facut contul ai adaugat adresa gresita, dar coletul a ajuns la destinatie(probabil proasta) de vreme ce nu e la tine.

| Ycu a răspuns (pentru cristif):

Nu induce in eroare lumea, comanda scrie finalizata pentru ca e data 31 si ei stiu ca o sa ajunga azi. Pentru ca numai depinde de ei ci de curier.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ycu):

O comanda e finalizata in momentul in care ai platit produsul si a fost operata in baza de date a celor de la eMag. Posibil sa mai intirzie o zi-doua, astia de la DPD is vai de steaua lor.

| Ycu a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu am avut destule experiente cu eMAG, si la mine cand mi-a trimis calculatorul la fel mi-a zis comanda finalizata in ziua aia (25 februarie), si mi l-au adus seara in jur de 19-20. Acuma nu stiu daca au mai multe relatii de curierat.Mi-e mi la adus un nene care l-am intrebat daca are toate cd-urile in el (ca l-am facut pe piese si l-au montat cei de la eMAG), si a zis ca habar nu are ca el doar distribuie big grin.

| miaumarian a răspuns:

Asteapta pana te suna ei...o sa te intrebe daca intr-adevar vrei sa cumperi acel produs ...si numai atunci cand le dai tu aprobareaq verbal o sati trimita produsu si dupa cateva zile o sa-ti apara ca comanda finalizata (depinde de in cate zile proceseeaza ei statusu comenzii)

funda?

| YoNoMember a răspuns:

Probabil eMag o fi inregistarat comanda si a zis ca astazi o fi trebuit sa ajunga deja si poate ca o fi uitat de tine sau o fi incurcat coletele si nu a dat coletul la curier sau curierul nu ti-a mai inregistrat coletul sau o fi uitat de el.In orice caz s-a produs vreo eroare la curier sau la eMag.Eu nu am avut probleme cu eMag-ul si mie mi s-au transportat coletele prin Fan curier. Daca ai sunat la nr de telefon de la eMag dupa ce ai dat comanda ar fi trebuit sa nu ai probleme.

| diavolusi99 a răspuns:

Te-ai gandit la hackeri? Acuma sunt o groaza de hackeri care controleaza : Google, Yahoo, etc.

| VaLy XL explică:

Multumesc tuturor pentru intrebari, dar problema este urmatoarea. Nu m-a sunat nimeni, nici de la eMag, nici de la DPD, ca sa ma intrebe daca chiar vreau acest colet. Scrie comanda finalizata, dar inca nu am primit nimic. Am sunat la sediul DPD din Suceava, le-am zis adresa si au zis ca nu au nici un pachet pe adresa respectiva. Vineri, pe 4 ianuarie a zis sa revin cu un telefon, sa vad daca a venit vreun pachet pe numele si adresa mea. Deci care ar fi problema? Un numar de la eMag sa sun sa vad care e treaba imi puteti da?

| VaLy XL explică:

Pentru intrebari*, scuze.

| VaLy XL explică (pentru VaLy XL):

Raspunsuri**

| CristianCFR29 a răspuns:

Baiatu, salut. Si eu asteptam azi toata ziua un aparat Fuji Finepix S4200, livrat prin DPD, in judetul Sibiu. Pana la urma m-am incumetat si am sunat la eMAG si mi-au zis ca daca inca n-a ajuns inseamna ca a intampinat probleme la firma de curierat. Cel mai posibil este sa fie livrat in data de 4 ianuarie (vineri). Sper ca te-am ajutat, sunt fix in situatia ta, si mie tot azi trebuia sa-mi ajunga.